این ارقام ارز ترکیه را تقویت کرد و هر دلار با ۹۲۷۰/ ۶ لیر معاوضه شد. به‌دنبال افزایش نگرانی‌ها درخصوص کاهش ذخایر ارزی ترکیه و مداخله‌های هزینه‌بر دولت برای ثبات‌بخشی به ارز، لیر ترکیه هفته گذشته تضعیف شد. براساس اعلام اداره آمار ترکیه، شاخص قیمت مصرف‌کننده در جولای ۵۸/ ۰ درصد افزایش پیدا کرد. در نظرسنجی رویترز تورم سالیانه در جولای ۱۰/ ۱۲درصد پیش‌بینی شده بود.

عمده افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده در جولای به بخش حمل و نقل با رشد ۴۴/ ۲ درصدی مربوط می‌شود و این در حالی است که قیمت پوشاک و کفش ۴۸/ ۳ درصد افت کرد؛ مواد غذایی کلیدی و نوشیدنی‌های غیرالکلی نیز با ریزش ۲۸/ ۱ درصدی مواجه شد. بانک مرکزی ترکیه که نرخ بهره بین بانکی را روی ۲۵/ ۸ درصد نگه داشته است، هفته گذشته پیش‌بینی خود را از تورم پایان سال از ۴/ ۷ به ۹/ ۸ درصد افزایش داد.

«مورات اویسال» رئیس این بانک در این خصوص گفت: همزمان با تسهیل تدریجی تقاضا برای کالاها در بحبوحه پاندمی و همچنین بازگشت اوضاع به شرایط نرمال، تورم از جولای وارد روند نزولی خواهد شد. شاخص قیمت تولیدکننده نیز در جولای نسبت به سال گذشته ۰۲/ ۱ درصد رشد داشت و به ۳۳/ ۸ درصد رسید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند