نشانه‌هایی از وقوع جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن باعث نگرانی فعالان بازار ارز شده و همین مساله به تقویت ارزهای امن نظیر فرانک منجر شده است. اختلافات چین و آمریکا از مساله هنگ‌کنگ به تایوان کشیده شده و چین تهدید کرده است غول اسلحه‌سازی «لاکهید مارتین» را در صورت اصرار به فروش تسلیحات به تایوان تحریم خواهد کرد.

به گفته روزنامه نیویورک تایمز، دولت ترامپ در حال بررسی پیشنهاد اعمال ممنوعیت سفر به خاک این کشور برای شماری از مقامات حزب حاکم چین است. چین سفیر آمریکا را فراخوانده و نسبت به تداوم این سیاست‌ها هشدار داده است. لیو ژیاو مینگ، سفیر چین در انگلیس نیز گفته که غرب درخصوص چین در حال ارتکاب یک اشتباه راهبردی است و چین کشوری متخاصم برای غرب نیست.  

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده است وضعیت ویژه برای هنگ‌کنگ که اجازه دسترسی گسترده فعالان هنگ‌کنگی به بازارهای مالی جهانی را می‌داد، لغو شود. ترامپ همچنین مصوبه اخیر قانون‌گذاران آمریکایی برای اعمال تحریم‌های بیشتر بر مقامات چینی درگیر در پرونده هنگ‌کنگ را امضا کرد. شماری از مقامات دولت آمریکا به ترامپ پیشنهاد داده‌اند تا اتصال دلار هنگ‌کنگ به دلار آمریکا را ملغی اعلام کند. با این حال برخی از کارشناسان نگرانند چنین اقدامی باعث شود تا چین با فروش بخشی از اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا که در اختیار دارد، فشار روی بازدهی این اوراق را تشدید کند.

انگلیس نیز اعلام کرد که شرکت چینی هوآوی را از پروژه اینترنت نسل پنجم خود خارج خواهد کرد و کلیه تجهیزات مربوطه این شرکت باید تا سال ۲۰۲۷ از چرخه اینترنت نسل پنج انگلیس خارج شود.  

یوکیو  ایشیزوکی، استراتژیست ارزی در موسسه «دایوا سکیوریتیز» گفت: روز به روز رفتار معامله‌گران تغییر می‌کند و الگوی ثابتی ندارد. حالا همه به خاطر ویروس (کرونا) مجددا دست به عصا شده‌اند. چون هنوز ویروس را تحت کنترل در نیاورده‌ایم ریسک‌های جدید نظیر ریسک جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن می‌تواند به سرعت با واکنش منفی بازار مواجه شود.

از سوی دیگر با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج‌گیری شیوع کرونا بوده‌ایم و در برخی از نقاط چین محدودیت‌های رفت و آمدی مجددا به اجرا درآمده‌اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از طریق اروپا وارد چین شده است. در برخی از نقاط انگلیس و استرالیا نیز محدودیت‌هایی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر با بازگشایی مجدد کسب و کارها، شمار مبتلایان به کرونا در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بار دیگر رو به فزونی رفته است و این مساله چشم‌انداز نامطمئنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. نتایج یک نظرسنجی از مدیران مالی ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی که توسط دانشگاه یورک انجام شده است نشان می‌دهد اکثر آنها نسبت به باقی ماندن سطح تقاضای مصرف کنندگان در سطوح پایین نگرانند.  

تاکنون بیش از ۱۳ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۶۶۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۸۶ هزار و ۸۹۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۴۰ هزار و ۱۴۰ نفر، برزیل با ۷۵ هزار و ۵۲۳ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۵۳ نفر، مکزیک با ۳۶ هزار و ۹۰۶ نفر و ایتالیا با ۳۴ هزار و ۹۹۷ نفر بوده است.

رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در «بانک ملی استرالیا» گفت: افزایش مجدد شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان ممکن است سیاست‌گذاران را به تغییر ریل سیاست بازگشایی اقتصادها سوق دهد و این مساله برای بازارها بسیار تلخ خواهد بود. لازم است بدانیم تاثیر قرنطینه فاز نخست روی اقتصادها به ویژه روی اقتصاد آمریکا چقدر بوده است.

با توجه به افزایش مخارج دولت، روند صعودی بدهی و کسری بودجه در آمریکا ادامه دارد؛ میزان بدهی‌های آمریکا  تا پایان ماه ژوئن ۲۰۲۰ به ۲۶ تریلیون و ۳۲۳  میلیارد و ۸۹۴ میلیون دلار رسیده است. کسری بودجه دولت آمریکا نیز تا پایان ماه ژوئن به ۶ تریلیون و ۲۵۱ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار رسیده است.

کارل شاموتا، استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه «کمبریج گلوبال پیمنتس» گفت: به طور واضحی شاهد بهبود اطمینان معامله‌گران نسبت به ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی بوده‌ایم و مقامات آمریکا و چین حمایت‌های خوبی از بازارهای مالی خود کرده‌اند، با این حال به ویژه در حوزه پولی سیاست‌گذاری‌ها با آنچه در طول بحران مالی ۲۰۰۹ اتفاق افتاد، تفاوت دارد.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۳/ ۰ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۰۳/ ۹۶ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۰۵۷/ ۱دلار اعلام شد.  

ارزهای اروپایی

احتمالا تا سه سال آینده تعداد اعضای منطقه پولی یورو به ۲۱ عضو خواهد رسید: برای نخستین بار در طول پنج سال اخیر، بلغارستان و کرواسی موفق شدند به عضویت مکانیزم تبادل اروپایی بپیوندند و از تاریخ یکم اکتبر امسال فعالیت بخش بانکی و مالی آنها تحت‌نظر بانک مرکزی اروپا خواهد بود. این مکانیزم به‌عنوان آخرین پیش‌نیاز پیوستن به منطقه پولی یورو محسوب می‌شود. در انگلیس نیز به‌دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور، بوریس جانسون، نخست وزیر از ارائه یک بسته حمایتی جدید از اقتصاد در برابر پیامدهای کرونا خبر داده است. جانسون همچنین از اعمال تغییرات ساختاری در شیوه مدیریت و بودجه‌بندی دولت خبر داده است.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۱۷/ ۰درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۲۵۵/ ۱ دلار مبادله شد. یورو ۵/ ۰ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱۳/ ۱ به ۱۴۰/ ۱ دلار رسید. مینوری اوچیدا، تحلیلگر بازار ارز در بانک «میتسوبیشی» گفت: به صورت کلی بازار با توجه به تحولات اخیر محتاط شده است. کاهش روابط تجاری و تعطیلی کسب و کارها تقاضا برای ارز را کاهش داده است و انتظار می‌رود این روند دست‌کم تا دو ماه آینده نیز ادامه داشته باشد.

ارزهای آسیایی

با وجود آنکه بانک مرکزی چین مربوط به تزریق ده‌ها میلیارد دلار نقدینگی به بازارهای مالی این کشور برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا شده، اما آن‌طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۱۰ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه می ‌به ۱۱۲/ ۳ تریلیون دلار رسیده است.   تا پایان ژوئن چین دارای ۷۶/ ۱۱۰ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۴۵/ ۲ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۱۲/ ۰ درصد کاهش به ۱/ ۱۰۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۴۳۰/ ۱ دلار مبادله شد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند