به گزارش «ایلنا» از وزارت اقتصاد، فرهاد دژپسند طی سخنانی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: در سال جاری، بودجه‌ای را تجربه می‌کنیم که سهم نفت در آن کاهش یافته است و بر اساس پیشنهادهای وزارت اقتصاد و دیگر دستگاه‌های اجرایی، بخشی از هزینه‌های دولت، از محل کاهش هزینه‌های جاری دولت، قابل جبران است.

تلاش ما بر این است که رقم پیش‌بینی شده در بودجه سال جاری از طریق واگذاری اموال و دارایی‌های دولت، درآمد‌های مالیاتی با رعایت شرایط کسب‌و‌کارها به‌ویژه در شرایط شیوع کرونا و آسیب‌های ناشی از آن و فروش انواع اوراق تامین شود.

وی محل تامین مابقی رقم اعلام شده را واگذاری‌های دولت، فروش انواع اوراق و افزایش درآمد‌های مالیاتی عنوان کرد و گفت: هرچند فروش اوراق از سوی برخی صاحب‌نظران در شرایط حاضر دارای ایراداتی نیز است ولی این امر، به مراتب بهتر از استقراض از بانک مرکزی است که عده‌ای از سر شیطنت دولت را به آن متهم می‌کنند.

دژپسند با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی در بر دارنده پیام تورم بالا و به‌هم ریختن نظام‌های پولی کشور، تحت‌تاثیر سیاست‌های مالی دولت است، تاکید کرد: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشده است. وی در ادامه با بیان اینکه وزارت اقتصاد در آستانه تجربه بودجه غیرنفتی، متکفل تامین بیش از ۹۰ درصد منابع بودجه‌ای است، اظهار کرد: زمانی که از نفت عبور می‌کنیم، اولین و تمیزترین منبع تامین مالی درآمد‌های مالیاتی است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند