در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۱۴/ ۰ درصد افزایش به ۸۶/ ۶ لیر رسید. با این حال لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف قرار دارد و طی ۶ ماه نخست امسال، ۱۵ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

در حال حاضر بانک مرکزی ترکیه تنها ۲۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار دارد که این رقم ۱۴ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در ابتدای سال است. طبق گفته فعالان ارزی، بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون حدود ۳۰ میلیارد دلار ارز برای حفظ ثبات نسبی لیر به بازار تزریق کرده است.

به گفته کارشناسان اگر ترکیه نتواند به منابع ارزی جدیدی دست پیدا کند باید منتظر عواقب شدیدی در بازار ارز باشد به‌ویژه حالا که کاهش‌های متوالی نرخ بهره در این کشور بر توانایی بانک مرکزی برای اجرای سیاست‌های حمایتی تاثیر زیادی گذاشته است.

ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۵ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۳۳۴/ ۷ لیر و هر پوند معادل ۲۸/ ۸ لیر اعلام شد.

از سوی دیگر ارزش روپیه هند نیز در معاملات در برابر دلار کاهش یافت. افزایش نرخ تورم ماه ژوئن به بالای ۶ درصد و شدت گرفتن سرعت شیوع کرونا از جمله دلایل ذکرشده ریزش دیروز ارزش روپیه بوده است. هر دلار در معاملات دیروز به ازای ۴/ ۷۵ روپیه معامله شد تا به این ترتیب از ابتدای امسال تاکنون ۶ درصد در برابر اسکناس هندی رشد کرده باشد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
36 نفر این پست را پسندیده اند