به گزارش رویترز، به‌دنبال بازگشایی بخش بزرگی از کسب‌و‌کارها در نتیجه کاهش شیوع ویروس کرونا، نرخ بیکاری کانادا در ماه ژوئن با ۴/ ۱ درصد کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۳/ ۱۲ درصد رسید. این نرخ بیکاری که ۳/ ۰ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار کارشناسان بود پس از آن رقم خورد که در ماه ژوئن ۹۵۳ هزار نفر دیگر شاغل شدند که از این تعداد، ۴۸۸ هزار شغل تمام وقت و ۴۶۵ هزار شغل پاره وقت بوده است.

طی این مدت نرخ مشارکت در بازار کار به ۸/ ۶۳ درصد رسیده که ۴/ ۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل این کشور بوده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان که شمار افراد فاقد شغل ۲۰ تا ۲۴ سال را اندازه می‌گیرد با ۹/ ۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۵/ ۲۷ درصد رسیده است.

متوسط نرخ بیکاری کانادا در بازه زمانی ۱۹۶۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۶۱/ ۷ درصد بوده که پایین‌ترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۶۶ با ۹/ ۲ درصد و بالاترین رقم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۸۲ با ۱/ ۱۳ درصد بوده است.

ناتان جانسن، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه «آر‌بی‌سی» گفت: شمار قابل‌توجهی از افراد به سر کار خود بازگشتند اما هنوز تا جبران وضعیت پیش آمده ناشی از کرونا راهی طولانی در پیش داریم به‌ویژه آنکه در ماه آوریل حدود دو میلیون نفر از شاغلان کانادایی کار خود را به‌طور موقت یا دائمی از دست دادند.

در بین مشاغل مختلف، بیشترین اشتغال‌زایی مربوط به بخش خدمات با ۷۹۴ هزار مورد بوده است و پس از آن نیز خرده‌فروشی با ۲۲۲ هزار فرصت شغلی و مراقبت‌های درمانی با ۱۲۱ هزار فرصت بوده است.

به تفکیک استانی نیز در ماه ژوئن بیشترین اشتغال‌زایی مربوط به استان اونتاریو بوده است که ۳۷۸ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند