به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، همچنین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران در سطح اتحادیه اروپا ۶۴۸ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۵۶۱ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.در بین کشورهای عضو، بالاترین نرخ بیکاری متعلق به اسپانیا با ۵/ ۱۴ درصد بوده است و پس از این کشور، قبرس با ۲/ ۱۰ درصد، لتونی با ۸/ ۹ درصد و لیتوانی با ۳/ ۹ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ بیکاری در جمهوری چک با ۴/ ۲ درصد مشاهده شده است و پس از این کشور، لهستان با سه درصد، هلند با ۶/ ۳ درصد، آلمان با ۹/ ۳ درصد و مالت با ۲/ ۴ درصد قرار دارند.نرخ بیکاری طی این مدت در بلژیک ۴/ ۵ درصد و فرانسه ۱/ ۸ درصد بوده است. در بین کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ بیکاری در ایسلند ۵/ ۴ درصدو در نروژ ۱/ ۴ درصد اندازه‌گیری شده است.همچنین تا پایان ماه می‌دو میلیون و ۸۱۵ هزار جوان زیر ۲۵ سال در اتحادیه اروپا بیکار بوده‌اند که از این میزان، دو میلیون و ۲۶۷ هزار نفر ساکن منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل، شمار جوانان بیکار در سطح اتحادیه اروپا ۶۴ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۴۲ هزار نفر افزایش داشته است. کمترین نرخ بیکاری جوانان مربوط به آلمان با ۴/ ۵ درصد بوده است و پس از این کشور نیز جمهوری چک با ۹/ ۷ درصد و لهستان با ۱/ ۹ درصد قرار دارند. از طرف دیگر بیشترین نرخ بیکاری جوانان مربوط به اسپانیا با ۹/ ۳۲ درصد، لوکزامبورگ با ۱/ ۲۶ درصد و سوئد با ۹/ ۲۴ درصد بوده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به‌عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

در این میان، نرخ تورم در گرجستان کاهش و در ارمنستان افزایش یافت.به گزارش تریدینگ اکونومیکس، تا پایان دوازده ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در ارمنستان از ۲/ ۱ درصد در ماه می به ۷/ ۱ درصد افزایش یافته است که این نرخ،بالاترین نرخ تورم از ماه ژوئیه سال قبل محسوب می‌شود.از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل‌و‌نقل با منفی ۸/ ۳ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در ماه ژوئن منفی ۴/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده است. متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۶/ ۵۹۳ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با حدود۲۳هزار درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵۲/ ۵ درصد بوده است.با توجه به قرار گرفتن تورم ارمنستان در سطح زیر ۲ درصد، بانک مرکزی این کشور فعلا برنامه‌ای برای تغییر در نرخ بهره خود ندارد و به گفته آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور سیاست‌های پولی فعلی حفظ خواهند شد.از سوی دیگر نرخ تورم در یکی دیگر از کشورهای منطقه یعنی گرجستان کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در گرجستان از ۵/ ۶ درصد در ماه می به ۱/ ۶ درصد کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم از مارس سال قبل تاکنون محسوب می‌شود.مواد غذایی و نوشیدنی با ۶/ ۱۳ درصد افزایش قیمت، بزرگ‌ترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به آب و برق با ۲/ ۳ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در ماه ژوئن منفی ۴/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۶/ ۱ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۲/ ۷ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۳۱/ ۵۹ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳/ ۳ درصد بوده است.

در دیگر اقتصادهای مهم دنیا نیز نرخ بیکاری وضعیت متناقضی دارد، به‌عنوان مثال، نرخ بیکاری در ژاپن صعودی و در آمریکا نزولی شده است. براساس اعلام دولت ژاپن، نرخ بیکاری و نرخ در دسترس بودن مشاغل این کشور در ماه مه به ترتیب افزایش و کاهش پیدا کرده است.به گزارش «ایبِنا» از رویترز، براساس آمار و ارقام وزارت کشور و ارتباطات ژاپن، نرخ بیکاری براساس نوسانات فصلی در ماه مه ۹/ ۲ درصد بوده که نسبت به ۶/ ۲ درصد ماه آوریل با افزایش روبه‌رو شده است.

نرخ میانگین پیش‌بینی‌ها برای این شاخص توسط اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز ۸/ ۲ درصد بود. مطابق آمار وزارت کار ژاپن، نسبت مشاغل به متقاضیان از ۳۲/ ۱ درصد در ماه آوریل به ۲۰/ ۱ درصد در ماه مه کاهش یافته و به این ترتیب پایین‌ترین میزان این شاخص از جولای ۲۰۱۵ تاکنون رقم خورده است.همچنین نرخ بیکاری آمریکا برای دومین ماه متوالی نزولی شد. نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه ژوئن باز هم کاهشی شد و رقم ۱/ ۱۱ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۱/ ۲ درصد بیشتر از ماه قبل است باعث افزایش امیدها به تک رقمی شدن نرخ بیکاری در ماه جاری شده است.

طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۸/ ۱۷ میلیون نفر کاهش پیدا کرد که سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر از ماه قبل است. این وضعیت می‌تواند خبر خوبی برای دونالد ترامپ باشد که برای انتخاب مجدد به‌عنوان رئیس‌جمهوری در انتخابات ماه نوامبر حساب ویژه‌ای روی اقتصاد باز کرده است. برخلاف دونالد ترامپ شماری از اقتصاددانان معتقدند که روند احیای مشاغل بیش از پیش‌بینی‌های خوش بینانه رئیس‌جمهوری به طول خواهد کشید. اریک وینوگارد کارشناس مسائل اقتصادی آمریکا در موسسه «الیانس برنشتاین» گفت: در حالی وارد نیمه دوم سال می‌شویم که هنوز شمار بالایی از مردم به سر کار بازنگشته‌اند یا کارفرمایان از آنها خواسته‌اند تا برای خود شغلی جدید پیدا کنند.گریگوری داکو، اقتصاد دان موسسه کپیتال‌اکونومیکس نیز گفت: آسیبی که از بحران بزرگ ناشی از کرونا به ما تحمیل شده، واقعا عمیق است و مدت زیادی طول خواهد کشید تا بازار کار بتواند خود را به سطح قبل از بحران باز گرداند. در حال‌حاضر حدود ۷۵ درصد شاغلان آمریکایی تحت تاثیر پیامدهای کرونا با کاهش درآمد، تعدیل موقت یا با بیکاری دائمی مواجه شده‌اند. متوسط نرخ بیکاری آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۸ تا ۲۰۲۰ معادل ۲/ ۶ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۲۰۲۰ با ۷/ ۱۴ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به می ۱۹۵۳ با ۵/ ۲ درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند