معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور با توجه به محدودیت‌های فعلی اظهار کرد: باید از اقدامات و افزایش سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های دولتی و عمومی از منابع داخلی برای توسعه کشور حمایت کرد. جهانگیری ضمن تاکید بر تجهیز دانشگاه‌های کشور به تجهیزات آزمایشگاهی نوین، از سازمان برنامه و بودجه خواست به‌منظور پیشبرد طرح‌های مربوط به بهینه‌سازی مصرف سوخت و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، راهکار عملیاتی تهیه و ظرف یک ماه آینده به شورای اقتصاد ارائه کند.

در این جلسه که وزیران نیرو، نفت، علوم، تحقیقات و فناوری و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری حضور داشتند با درخواست وزارت نیرو درخصوص سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت توانیر برای اجرای طرح تامین زیرساخت صادرات برق به شهر زرنج افغانستان و بندر گوآدر پاکستان و نیز واگذاری کار به شرکت خارجی و خرید کالا و تجهیزات برای اجرای پروژه مدرنیزاسیون‌(بازتوانی) نیروگاه بخار رامین اهواز موافقت شد.

شورای اقتصاد همچنین با سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی سازمان آب و برق خوزستان برای ترمیم و بهسازی سد و نیروگاه مسجد سلیمان و توسعه نیروگاه دز و نیز سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت مادرتخصصی نیروی برق حرارتی به‌منظور احداث نیروگاه سیکل ترکیبی موافقت کرد.

در این جلسه علاوه بر موافقت با طرح خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از تسهیلات خارجی‌(فاینانس) با اصلاحیه مصوبه مربوط به طرح کمک به جایگزینی و اسقاط یک میلیون دستگاه بخاری مرسوم (گازی و نفتی) با بخاری‌های گازسوز دودکش‌دار راندمان بالا(هرمتیک هوشمند) موافقت شد. شورای اقتصاد با موضوع افزایش سقف زمانی جداول واگذاری و بازپرداخت طرح توسعه ‌یکپارچه میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون و احداث خطوط لوله انتقال نفت خام و پایانه‌های صادراتی در بنادر بهرگان و جاسک و طرح توسعه جامع و یکپارچه اجرا و تکمیل فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس‌جنوبی و خطوط لوله سراسری (۶، ۹ و ۱۱ انتقال گاز) موافقت کرد. اصلاح مجوز ماده ۸۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت درخصوص طرح نگهداشت و پشتیبانی انبارها و مخازن و ساختمان‌های اداری و تاسیسات پخش (مربوط به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های‌نفتی ایران) و نیز موافقت با درخواست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به‌منظور احداث کارخانه تولید کاغذ در منطقه محروم شادگان از دیگر مصوبات امروز شورای اقتصاد بود.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند