به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره ملی آمار چین اعلام کرد که عواید شرکت‌های صنعتی چین در ماه مه در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته با افزایش ۶ درصدی به ۳/ ۵۸۲ میلیارد یوآن (۲۸/ ۸۲ میلیارد دلار) رسید.

احیای این بخش پس از ریزش ۳/ ۴ درصدی ماه آوریل رقم خورده و بیشترین افزایش ماهانه از مارس ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. به دنبال برداشته شدن محدودیت‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا که به فلج شدن تقریبی اقتصاد چین برای هفته‌ها منجر شد، فعالیت اقتصادی این کشور به وضوح در حال بهبود است؛ اما احیا بانوسان بوده و در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها درخصوص بروز موج دوم همه‌گیری، تقاضا در داخل و خارج همچنان متزلزل است.

«ژو هونگ» مقام ارشد اداره آمار چین گفت: با وجود رشد رخ داده در ماه مه، بازارها همچنان نسبتا ضعیف بوده و تداوم احیای عواید همچنان به بررسی نیاز دارد. عواید شرکت‌های صنعتی چین در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۰ نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته با ریزش ۳/ ۱۹ درصدی به ۸۴/ ۱ تریلیون یوآن رسید.

افزایش سود شرکت‌ها در ماه مه تحت تاثیر احیای سوددهی صنایع کلیدی همچون پالایش نفت، برق، مواد شیمیایی و فولاد صورت گرفته است. به‌عنوان مثال، بخش پالایش نفت در ماه مه سود ۶/ ۱۱ میلیارد یوآن را به ثبت رساند که در مقایسه با سال گذشته رشد ۹/ ۸ درصدی را تجربه کرده است. بخش صنعت برق رشد ۹/ ۱۰ درصدی عواید را در ماه مه ثبت کرد. این بخش در ماه آوریل کاهش ۷/ ۱۵ درصدی را تجربه کرده بود.

عواید شرکت‌های صنعتی دولتی چین از ژانویه تا مه و برمبنای سالانه ۳/ ۳۹ درصد کاهش پیدا کرد. این رقم برای چهار ماه نخست سال ۴۶ درصد افت کرد. سوددهی بخش خصوصی در پنج ماه نخست سال با ریزش ۱۱درصدی مواجه شده است که در مقایسه با چهار ماه نخست بهبود پیدا کرده است. بدهی شرکت‌های صنعتی در پایان ماه مه ۶/ ۶ درصد افزایش یافته است؛ این رقم برای پایان آوریل ۲/ ۶ درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند