۲- تجربه دو سال اخیر به‌ویژه تا مهرماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است. به‌رغم التهابات آبان سال۹۸، ورود به لیست سیاه FATF، شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌ها که هر کدام به نوعی تاثیر افزایشی در نرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت‌های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد؛ بنابراین شرایط به‌وجودآمده به‌خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود. به‌رغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز به‌رغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تامین خواهد کرد.

۳- پیگیری آزادسازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، به‌صورت ویژه، در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها قرار دارد. برخی را نتیجه گرفته‌ایم و نتایج عملی برخی دیگر نیز به‌تدریج مشخص خواهد شد.

۴-صادرکنندگان، باید تتمه ارز حاصل از صادرات خود درسال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند. با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعا در هفته‌های پیش‌رو شاهد تاثیر آن در بازار ارز خواهیم بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند