به گزارش «ایبِنا» از نشریه تلگراف، «اندی هالدین» احتمال اعمال نرخ بهره منفی و خریداری دارایی‌های باکیفیت کمتر را تحت برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی انگلیس رد نکرد.

هالدین در این خصوص گفته است: اقتصاد نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر شده است و ما در شرایط فعلی عملا در کران پایین هستیم و این نقطه محدوده‌ای است که ما را وادار می‌کند با فوریت بیشتری به آن بنگریم و این کار را آغاز کرده‌ایم. چطور می‌توانیم چنین کاری نکنیم؟

مقامات ارشد بانک مرکزی انگلیس پیش‌تر با سیاست نرخ بهره منفی که بانک مرکزی اروپا و ژاپن آن را اتخاذ کرده‌اند، مخالفت کرده بودند زیرا به اعتقاد آنان چنین اقدامی توانایی بانک‌های انگلیس را برای اعطای وام سد کرده و به جای کمک به اقتصاد به آن لطمه وارد می‌کند.

با این حال، با توجه به اینکه نرخ بهره پایه بانک مرکزی انگلیس در کف تاریخی خود یعنی ۱/ ۰ درصد بوده و بریتانیا به‌طور بالقوه در آستانه فرو رفتن در عمیق‌ترین رکود ۳۰۰ سال اخیر خود قرار دارد، بحث نرخ بهره منفی بار دیگر مطرح شده است.

«اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلیس پنج‌شنبه هفته گذشته گفت این نهاد نرخ بهره منفی را مدنظر ندارد، اما او نیز از رد کردن کامل این احتمال خودداری کرد.

بیشتر اقتصاددانان انتظار دارند در اقدام بعدی بانک مرکزی انگلیس شاهد افزایش حجم برنامه تسهیل کمی و خرید اوراق قرضه باشد؛ برنامه‌ای که رقم فعلی آن ۶۴۵ میلیارد پوند (۷۸۱ میلیارد دلار) بوده و بخش اعظم آن صرف خرید اوراق قرضه دولتی بریتانیا می‌شود.

هالدین در ادامه گفت: با وجود تسهیل کمی، فضای بیشتری برای مانور در بخش خریداری اوراق مشارکت وجود دارد. آن طور که از بانک مرکزی دریافته‌ایم، شما می‌توانید دارایی‌هایی با ریسک بالاتر خریداری کنید. نمی‌خواهم بگویم ما مترصد انجام چنین کارهایی هستیم اما در طول سالیان همواره تمام گزینه‌های خود را برای استفاده بهینه و بیشتر در مواقع ضرورت، مورد بازنگری قرار داده‌ایم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند