فلز زرد در هفته دوم می با رشد ۲۳/ ۲ درصدی همراه شد. آخرین نظرسنجی کیتکو نشان می‌دهد، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت به افزایش قیمت طلا در هفته پیش‌رو خوش‌بین هستند. ادامه سیاست‌های انبساطی در کشورها و اخبار ناامیدکننده اقتصادی از مهم‌ترین استدلال‌های این تحلیلگران و سرمایه‌گذاران برای رشد طلا بوده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، در هفته گذشته سه میلیون نفر دیگر در ایالات متحده اعلام کردند شغل خود را از دست داده‌اند و همچنین فروش بخش خرده‌فروشی در ماه آوریل ۴/ ۱۶ درصد کاهش یافته است.

به‌گفته «آدریان دی»، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی، با توجه به محرک‌های اقتصادی نامحدود و بی‌پایان دولت‌ها، تنها گزینه امن سرمایه‌گذاران طلا است و این روند به‌طور قطع منجر به رشد قیمت آن خواهد شد. براساس آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در پانزدهم می انجام شده، ۱۴ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که ۱۰ نفر معادل ۷۲ درصد، رشد قیمت طلا را برای هفته آینده پیش‌بینی کرده‌اند. سه نفر معادل ۱۴ درصد معتقدند، فلز زرد روند نزولی خواهد داشت و سه نفر معادل ۱۴ درصد هیچ نظری در مورد روند قیمت نداشته‌اند.

از سوی دیگر، از میان ۱۰۸۸ نفر از سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۷۵۰ رای‌دهنده، معادل ۶۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۷۹ نفر، معادل ۱۶ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۱۵۹ نفر از رای‌دهندگان، معادل ۱۵ درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند. در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت در مورد آینده کوتاه‌مدت بازار فلز زرد خوش‌بین بودند که پیش‌بینی آنها صحیح بود.

«کوین گریدی»، مدیرعامل شرکت فینیکس فیوچرز در این زمینه به کیتکو نیوز گفته است: در حال حاضر شاهد کند شدن رشد بازار سهام هستیم. در عین حال، بسته‌های محرک مالی بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف از یکسو و همچنین احتمال کاهش نرخ بهره از سوی دیگر، از عوامل رشد قیمت طلا خواهد بود. «ریچارد بیکر»، سردبیر نشریه اورکا ماینر، سطح ۱۷۸۰ دلاری را برای طلا و ۱۷ دلار را برای نقره در هفته پیش‎‌رو پیش‌بینی کرده است.

با وجود خوش‌بینی‌هایش اما او خاطرنشان کرده است سرمایه‌گذاران ممکن است با همان سرعتی که به فلز زرد روی آورده‌اند، از این بازار خارج شوند. همیشه احتمال انتشار اخبار جدید مانند دستیابی به واکسن کووید-۱۹ وجود دارد و چنین اتفاقاتی می‌تواند روند بازار را معکوس کند.

«جیم ویکوف»، تحلیلگر ارشد طلا هم به افزایش قیمت جهانی رای داده است.

«فیل فلین»، تحلیلگر ارشد در موسسه پرایس فیوچرز گروپ، از دیگر تحلیلگرانی است که روند صعودی را پیش‌بینی کرده است. به‌گفته او، آخرین گزارش‌ها از چین نشان می‌دهد تقاضای این کشور برای فلز زرد به‌شدت افزایش یافته است. در عین حال، محرک‌های اقتصادی دولت‌ها عامل دیگری برای افزایش قیمت طلا خواهد بود. «مارک لیبوویت»، دبیر وی‌آرگلد‌لتر، هرچند به آینده بلندمدت بازار طلا خوش‌بین است اما اصلاح قیمت را در هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

«کالین سیژنسکی»، تحلیلگر و استراتژیست در موسسه اس‌آی‌ای هم با توجه به تعطیلات پیش رو در برخی کشورها، نظری در مورد این بازار ارائه نداده است.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند