به گزارش «ایبِنا» از رویترز، این لایحه با ۲۰۸ رای موافق در برابر ۱۹۹ رای مخالف به تصویب رسید؛ لایحه‌ای که رهبران جمهوری‌خواه که کنترل مجلس سنا را در دست دارند، متعهد شده‌اند که در مسیر آن سنگ‌اندازی کنند؛ این در حالی است که برخی دیگر از جمهوری‌خواهان از سهمیه در نظر گرفته شده در این لایحه برای کمک به ایالات و دولت‌های محلی حمایت کرده‌اند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا متعهد شده است که در صورت تصویب این لایحه آن را وتو کند. با این حال، اقدام دموکرات‌ها می‌تواند باب دور تازه‌ای از مذاکرات را با جمهوری‌خواهان کنگره و ترامپ باز کند؛ کسانی که حرف‌هایی را درخصوص ضرورت حمایت‌های جدید بیمه‌ای یا کاهش مضاعف مالیات در دوران پاندمی کرونا مطرح کرده‌اند.

هرچند دموکرات‌ها با هر دو طرح پیشنهادی مخالفت هستند. از ماه مارس تاکنون، دولت ترامپ با همراهی کنگره آمریکا در رونمایی از چهار لایحه کمک کرونایی به ارزش کلی حدود ۳ تریلیون دلار همکاری کرده و با حمایت فزاینده هر دو حزب این لوایح را تصویب کردند. با این حال، بسته پنجم نتوانسته نظر مساعد جمهوری‌خواهان را جلب کند. سرنوشت تصویب نهایی این بسته هنوز معلوم نیست. جمهوری‌خواهان تلاش کردند برای جلوگیری از دریافت کمک هزار و ۲۰۰ دلاری از سوی مهاجران بدون مدرک رای‌گیری کنند و امیدوار بودند حمایت کافی را برای تصویب آن از سوی دموکرات‌های میانه رو کسب کنند.

دموکرات‌های ارشد این مجلس به قانون‌گذاران هشدار دادند مخالفت با این قانون تبعات سیاسی شدیدی به‌دنبال خواهد داشت و نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان در یک تماس خصوصی در عصر پنج‌شنبه به آنها گفته بود اگر با این طرح و حمایت مالی از ایالت‌های خود مخالفت کنند مجبور خواهند شد در ایالت‌های متبوعشان از خود دفاع کنند. اقتصاد آمریکا به شدت از شیوع ویروس کرونا ضربه خورده به‌طوری که از آغاز بحران، حدود ۵/ ۳۶ میلیون نفر یا به‌عبارتی از هر پنج کارگر بیش از یک نفر برای استفاده از کمک هزینه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند