در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش‌ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از در اختیار داشتن شواهدی مبنی بر مسوول بودن چین در شیوع کرونا در جهان خبر داد، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی مشابه گفته است که ویروس کرونا احتمالا از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین منتشر شده است. ترامپ که اکنون به دلیل عملکرد دولتش در مقابله با ویروس کرونا زیر فشار سنگین افکار عمومی قرار دارد، چین را تهدید به اعمال موج‌تازه‌ای از تعرفه‌ها در صورت اثبات عمدی بودن نقش چین در انتشار ویروس کرونا کرده است.

اکنون دو عامل کلیدی در تعیین مسیر آینده شاخص‌ها نقش اساسی دارند: نخست اینکه آمریکا و چین به توافق تجاری پایبند خواهند ماند یا شاهد دور دیگری از جنگ تعرفه‌ها خواهیم بود و دوم اینکه بازگشایی تدریجی اقتصاد در کشورهای مختلف تا چه حد موفقیت‌آمیز خواهد بود و کشورها خواهند توانست شیب نزولی سرعت شیوع کرونا را ادامه دهند یا شاهد آغاز موج دوم همه‌گیری در جهان خواهیم بود. همچنین بازارها به شدت مشتاق شنیدن اخبار مثبت‌تری از تهیه واکسن کرونا هستند. تاکنون بیش از سه میلیون و ۶۴۶ هزار و ۲۵۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۵۲ هزار و ۴۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۹ هزار و ۹۲۱ نفر، ایتالیا با ۲۹ هزار و ۷۹ نفر، انگلیس با ۲۸ هزار و ۷۳۴ نفر، اسپانیا با ۲۵ هزار و ۴۲۸ نفر و فرانسه با ۲۵ هزار و ۲۰۱ نفر بوده است.

اثرگذاری بر بازارهای سهام:

بورس آمریکا

در وال‌استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر ۳ شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز اینداستریال اوریج» با ۱۱/ ۰درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۹ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند‌پی ۵۰۰» با ۴۳/ ۰ درصد افزایش تا سطح ۲۸۴۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۲۳/ ۱ درصدی در سطح ۸۷۱۰ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱۶/ ۰ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۵۳ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با عقبگرد ۶۴/ ۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۴۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افت ۲۴/ ۴ درصدی در سطح ۴۳۷۸ واحدی بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۶/ ۳ درصد پایین رفت و به ۶۶۷۳ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

آغاز روند کاهش محدودیت‌های اجتماعی در برخی کشورهای آسیایی که پیش‌تر برای کنترل شیوع ویروس کرونا اعمال شده بودند، باعث شد تا بورس‌های آسیا در معاملات دیروز مثبت شوند. در حالی که بورس‌های چین، ژاپن و کره‌جنوبی به‌خاطر تعطیلات بسته بودند بورس استرالیا ۲۶/ ۱ درصد رشد کرد و بورس هنگ‌کنگ هم ۶۶/ ۱ درصد بالا رفت. شاخص MSCI که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا- اقیانوسیه خارج از ژاپن به شمار می‌رود در معاملات دیروز ۵۶/ ۰ درصد بالا رفت. شاخص دلار نیز ۱۲/ ۰ درصد کاهش یافت و در عین حال ارزش دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا هم در معاملات روز گذشته ۴/ ۰ درصد رشد کرد.

شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۸۴/ ۲ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۶۱۹ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ‌شنگ» بورس هنگ‌کنگ ۵۴/ ۰ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۲ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۱۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۱۲ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند‌پی‌اس‌اند‌ایکس‌۲۰۰» بورس سیدنی با ۳۱/ ۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۳۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

با توجه به اینکه برخی از ایالت‌های آمریکا و کشورهای اروپایی و آسیایی شروع به رفع محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا کرده‌اند و انتظار می‌رود تقاضا برای سوخت بهبود یابد، قیمت نفت در معاملات دیروز افزایش یافت. هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و ۶۱ سنت افزایش ۲۲ دلار فروخته شد. این نوع نفت از ۲۹ آوریل روند افزایشی دارد. نفت برنت نیز با ۴۱/ ۱ دلار افزایش ۶۱/ ۲۸ دلار معامله شد. برنت نیز ششمین روز متوالی افزایشی را ثبت کرده است. چشم‌انداز تقاضا برای سوخت بهبود یافته زیرا برخی از ایالت‌های آمریکا و چندین کشور از جمله ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هند و تایلند، به برخی از مردم خود اجازه دادند تا به سر کار بازگردند و پروژه‌های ساختمانی، پارک‌ها و کتابخانه‌ها باز شدند.

با امید به اینکه صنعت نفت احتمالا بدترین نقطه قرنطینه را از سر گذرانده، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت‌کننده پول، برای پنجمین روز متوالی در هفته منتهی به ۲۸ آوریل خریدار مشتقات مواد نفتی هستند. به گفته تحلیلگران، هنوز تقاضا برای نفت در جهان ۳۰ درصد کاهش داشته است و بهبود احتمالا کند خواهد بود به ویژه اینکه انتظار می‌رود ایرلاین‌ها همچنان تا حد زیادی برای ماه‌ها زمینگیر باشند. مخازن نفت خام آمریکا برای پانزدهمین هفته متوالی افزایش یافته در حالی که ذخایر فرآورده‌های نفتی نیز احتمالا هفته گذشته افزایش یافته است.

 

13-02

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند