به گزارش «ایبِنا»، ابوالقاسم شمسی جامخانه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که «دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در چه مرحله واگذاری هستند؟» اظهار کرد: این موضوع ۱۲ سالی است که به‌صورت جدی بررسی می‌شود اما به نتیجه نرسیده که دلایل مختلفی داشته است. معاون سازمان خصوصی‌سازی افزود: درباره ثبت باشگاه‌ها ابتدا استقلال با سرمایه ۱۰ میلیون تومان تبدیل به سهامی خاص شد و پرسپولیس با سرمایه یک میلیون تومان به سهامی عام تبدیل شد. ترازنامه و سود و زیان‌شان نشان می‌دهد که انباشته قابل توجهی هر دو باشگاه دارند. وی ادامه داد: طبق آخرین آمار در ۳۱ تیرماه سال گذشته، زیان انباشته استقلال ۱۵۵ میلیارد تومان و بدهی‌هایش ۱۹۰ میلیارد تومان و عمده آن بدهی ۵۶ میلیارد تومانی است که مالیاتی می‌باشد.

ضمن اینکه باشگاه استقلال سال ۹۷ زیان‌ده بوده و در سال ۹۸ سود داشته است. این شرکت‌ها باید دو سال قبل از واگذاری سودده باشند که استقلال از این مساله برخوردار است. دارایی‌های این باشگاه به نام فدراسیون فوتبال است ولی مستندات می‌گویند به‌صورت ۹۹ ساله به خود باشگاه استقلال تعلق دارد. این مقام مسوول در سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: جمع بدهی هر دو باشگاه ۳۸۰ میلیارد تومان است و در بخش سود و زیان هم این شرکت سال گذشته و سال قبلش هر کدام حدود دو میلیارد سود داشته است. این شرکت ممکن است بدهی‌هایی هم داشته باشد اما سود و درآمد خوبی هم داشته است.

وی درباره درآمدهای دو باشگاه بیان کرد: ۸۰ درصد از درآمدهای این دو باشگاه‌ از طریق اسپانسر است و درآمدی هم از سازمان لیگ وجود دارد. معاون سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه برای پذیرش در بورس نیاز داریم اساسنامه هردو شرکت متناسب با سازمان بورس شود گفت: این مشکل هم ظرف یک تا دو ماه برطرف خواهد شد تا بتوانیم مجمع عمومی فوق العاده ای را برای این دو باشگاه برگزار کنیم.

دارایی و برند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ارزیابی و گزارش توجیهی برای افزایش سرمایه تهیه می‌شود و بعد آن مجمع عمومی و فوق‌العاده برای این دو شرکت تشکیل می‌شود تا در نهایت کارهای قانونی آن انجام شود. شمسی‌جامخانه درباره قیمت‌گذاری این دو باشگاه گفت: ما نمی‌خواهیم به راحتی یک عدد اعلام کنیم و به مزایده بگذاریم. ارزیابی‌ها و جلسات‌مان برای همین است که بتوانیم به درستی نتیجه بگیریم. قیمت‌گذاری بستگی به عرضه و تقاضایی است که در بورس صورت می‌گیرد.

قطعا ممکن است قیمت‌های این دو باشگاه تفاوت‌هایی هم داشته باشند و با توجه به دارایی‌ها ممکن است اختلافی در قیمت وجود داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند