کلودیو گراس، کارشناس سوئیسی بازار طلا، می‌گوید: در سایه بحران‌ها، سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های ایمن‌تر روی می‌آورند و به همین دلیل توجه تحلیلگران، بیش از پیش به سمت طلا جلب می‌شود. گراس،‌ می‌گوید: سوال این نیست که آیا قیمت طلا افزایش می‌یابد یا خیر، بلکه این پول‌های کاغذی هستند که در حال نوسان دادن قیمت طلا هستند. این کارشناس می‌گوید: یک اونس طلا همیشه یک اونس طلاست. بنابراین این قیمت طلا نیست که افزایش می‌یابد و اگر شما بخواهید طلای واقعی بخرید، باید بیش از ارزش کاغذی آن ‌بپردازید.

گراس می‌گوید: ارزش واقعی طلا و قیمت واقعی آن بر مبنای پول‌های کاغذی دو مفهوم متفاوت هستند. من معتقدم که قیمت طلا افزایش خواهد یافت اما قیمت کاغذی آن به صفر سقوط خواهد کرد، چراکه این مساله بستگی به امنیت واقعی پول‌های کاغذی دارد و بدهی کشورها بر آن اثر گذار است. وی ادامه داد:‌ اگر شما طلای واقعی بخرید، شرایط کاملا متفاوت است و این یک خرید واقعی است و شما در قالب آن یک کالای واقعی و دارایی را، به تملک خود درآورده‌اید.

در شرایط کنونی، جهان با یک حباب بی‌سابقه بدهی به‌خاطر شیوع ویروس کرونا،‌ روبه‌رو شده و تمام بازارهای مالی، بیش از حد رشد کرده‌اند.

گراس درباره بازارهای مالی می‌گوید: ما هنوز شاهد به حداکثر رسیدن نرخ بیکاری و ورشکستگی شرکت‌ها نبوده‌ایم. بسیاری از مردم هنوز در فشار هستند و از شیوع کرونا در واهمه هستند و هنوز بروز وحشت و صف‌های فروش در بورس را پیش‌رو داریم.

گراس معتقد است، طلای واقعی که خارج از نظام‌های بانکی است، بهترین پناهگاه در برابر مخاطرات موجود در نظام کنونی مالی جهان است. طلا کسانی را که آن را به صورت فیزیکی،‌ خریداری کرده‌اند، در صورتی که توسط دولت‌ها ضبط نشود، نجات خواهد داد.

به اعتقاد این کارشناس بازار طلا، پلاتین و نقره هم گزینه‌های خوبی برای خرید فیزیکی هستند.

گراس معتقد است، پالادیوم به‌خاطر اینکه در حال‌حاضر شاهد حباب قیمتی است، گزینه خوبی برای ذخیره‌سازی نیست و دلیل حباب پلاتینیوم، صنعت خودرو بین‌المللی است.

صعود پرشتاب طلا برای ۳هزار دلاری‌شدن

کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به روند افزایشی بهای طلا طی ماه‌های گذشته از سال ۲۰۲۰، احتمالا این فلز براق به‌زودی به قیمت ۳هزار دلار در هر اونس خواهد رسید. به گزارش سایت طلا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون، بهای طلا در مسیر صعودی بوده است. این روند ناشی از هراس و عدم‌اطمینانی است که به‌واسطه شیوع ویروس کووید- ۱۹ در بازارهای مالی جهان پراکنده شده است. نرخ بی‌سابقه محرک‌های پولی بانک‌های مرکزی را نیز نمی‌توان در این حرکت رو به بالای طلا نادیده گرفت. قیمت این فلز از ۱۵۲۰ دلار در هر اونس اکنون به ۱۷۳۲ دلار در هر اونس رسیده است.

برخی از تحلیلگران معتقدند که قیمت طلا می‌تواند بسیار بالاتر از آنچه اکنون هست، برود. به گفته تحلیلگران بانک مرکزی آمریکا، قیمت این فلز زرد به‌طور بالقوه می‌تواند در ۱۸ ماه آینده به ۳‌هزاردلار برسد. این کارشناسان اخیرا طی مطلبی اعلام کردند: همانطور که بانک‌های مرکزی و دولت‌ها به ترتیب ترازنامه‌ها و کسری‌های مالی خود را دوبرابر می‌کنند ما نیز تصمیم گرفتیم هدف طلا را در ۱۸ ماه آینده صعود از ۲ هزار دلار به ۳ هزار دلاردر هر اونس افزایش دهیم.

اگر شما هم روی افزایش روند صعودی طلا حساب کرده و انتظار دارید این روند ادامه داشته باشد، می‌توانید به سه روش زیر اقدام به سرمایه‌گذاری در این فلز گرانبها کنید. شمش طلا بخرید. اولین روش اینکه به آسانی طلای فیزیکی تهیه کنید. شما می‌توانید این کار را از طلافروشی‌های سطح شهر و یا فروشگاه‌های آنلاین انجام دهید. روش دوم اینکه، صندوق‌های معامله‌ای (EFT) به‌عنوان روشی آسان برای سودآوری از افزایش قیمت طلا است. این صندوق‌ها اوراق بهاداری است که در بورس ذکر شده و برای ردیابی قیمت طلا طراحی شده است. مزیت اصلی ETF‌های طلا این است که آنها یک روش بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری در طلا هستند. شما به معنای واقعی کلمه می‌توانید در عرض چند دقیقه سرمایه‌گذاری کنید. همچنین لازم نیست نگران ذخیره‌سازی طلا (مانند خرید طلای فیزیکی) باشید.

سرانجام، راه سوم سرمایه‌گذاری در سهام طلا است. این سهم‌ها اغلب زمانی که قیمت طلا افزایش می‌یابد سوددهی بیشتری دارند. دلیل این امر آن است که به‌طور کلی قیمت بیشتر طلا، درآمدها و سودهای بالاتری را برای شرکت زیرمجموعه و فعال در این حوزه ایجاد می‌کند. با این حال یک احتیاط در این زمینه وجود دارد؛ سهام طلا می‌تواند بی‌ثبات باشد. درحالی‌که این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند با افزایش قیمت طلا بازده فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار دهد، در هنگام سقوط طلا نیز می‌تواند به‌شدت سقوط کند. استخراج طلا یک تجارت پیچیده است و در این فرآیند، موارد بسیاری وجود دارد که می‌توانند مسیر پیش‌بینی شده را به اشتباه پیش ببرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند