به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران این بانک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور و همچنین بورس اوراق بهادار تهران همواره مورد توجه فعالان بازار سرمایه بوده است. براساس گزارش‌های فعالیت ماهانه، مجموع منابع در اختیار بانک صادرات مشتمل بر انواع سپرده در اسفندماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه در سال قبل بیش از ۴۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۲ میلیون و ۲۱۳ هزار میلیارد ریال رسیده که ۲۶ درصد آن از طریق سپرده‌های کم‌هزینه (انواع سپرده‌های قرض‌الحسنه) تامین شده است. افزایش درصد جذب منابع کم‌هزینه در سال ۱۳۹۸ معادل ۲ درصد بوده که منجر به کاهش بهای پول برای این بانک‌می‌شود. با توجه به رشد نقدینگی کشور که در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت، عملکرد بانک صادرات از منظر جذب منابع و همچنین سیاست‌های انبساطی اعمالی از جمله کاهش نسبت مالکانه بانک‌ها، انتظار افزایش شدید در منابع بانک‌ها و افزایش سودآوری آنها برای سال ۱۳۹۹ معقول می‌نماید. هزینه تامین منابع از محل سپرده‌ها در اسفند ماه ۱۳۹۸ با کاهش ۳ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۰ درصد رسیده و از این‌رو می‌توان گفت عملکرد این بانک در این خصوص بهبود یافته است.

 مجموع تسهیلات اعطایی در اسفندماه ۱۳۹۸ اعم از عقود مشارکتی و مبادله‌ای بیش از یک میلیون و ۳۵۵ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد که این میزان کمتر از رشد منابع بانک بوده و نشان‌دهنده کاهش نرخ مصارف به منابع است. مجموع درآمد بانک از محل تسهیلات اعطایی در اسفندماه ۱۳۹۸ از ۱۴۲ هزار میلیارد ریال فراتر رفت که حکایت از رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال ۹۷ دارد. کاهش بیشتر نرخ سپرده (هزینه) نسبت به کاهش نرخ تسهیلات (درآمد) منجر به بهبود وضعیت درآمدهای مشاع در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل از آن شده است.

 براساس صورت‌های مالی منتشر شده، سود خالص بهار، تابستان و پاییز سال ۱۳۹۸ به ترتیب معادل ۱۴۲ میلیارد ریال، ۳۸۵ میلیارد ریال و ۳۴۹ میلیارد ریال است. سود خالص دوره ۹ ماهه به ازای هر سهم معادل ۵ ریال اعلام شده است.بنا بر این گزارش سرمایه‌گذاری‌های بانک صادرات ایران از وضعیت مطلوب و پتانسیل خوبی برای شناسایی سود برخوردار است که در این میان می‌توان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پتروشیمی داراب، پتروشیمی فسا، پتروشیمی جهرم، کود‌شیمیایی اوره لردگان، پتروشیمی گلستان و گروه مالی سپهر صادرات اشاره کرد. در نهایت افزایش تقاضا برای سهام بانک صادرات ایران در چند ماه گذشته و رسیدن به بیشترین قیمت سهام، باعث شده توجه همه فعالان به سهام این شرکت جذب شود، شرکتی که به‌دلیل وجود دارایی‌های ارزشمند موردتوجه قرار گرفته است.

نرخ میانگین جذب پول و منابع بانکی در بانک صادرات از ۶/ ۱۰ درصد در سال ۹۶ به ۹ درصد در سال ۹۷ و ۸۵/ ۷ درصد در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۸ کاهش داشته و در دو سال اخیر، هر سال بیش از یک درصد کمتر شده است و به‌دنبال افزایش سهم سپرده‌های کم‌هزینه و رشد درآمد تسهیلات، نرخ جذب منابع در بانک صادرات کاهش یافته و به سودآوری بانک در سال ۹۸ کمک کرده است.پیش از این حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات، سال ۹۸ را برای بانک صادرات سال جهش بزرگ نامیده بود.

این گزارش می‌افزاید: بانک صادرات به ازای هر ۱۰ هزار تومان تراکنش خرید در دی‌ماه ۹۸، معادل ۷۳ ریال کارمزد پرداخت کرده که نه‌تنها کمتر از ۱۰۶ ریال میانگین همه بانک‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند فرصت ویژه‌ای برای گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و تراکنش‌ها در بانک صادرات باشد، بلکه این رقم از عدد ۸۲ ریال میانگین کارمزد تراکنش خرید آبان ۹۸ ماه نیز کمتر است و نشان می‌دهد که کارمزد و هزینه‌های تراکنش خرید در بانک صادرات در سه ماه منتهی به پایان دی ماه ۹ ریال معادل ۱۱ درصد کاهش یافته و نشانه تحقق برنامه‌های بانک صادرات ایران در کاهش هزینه‌ها و بهبود درآمد‌های غیرمشاع است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند