بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه مارس برای نخستین‌بار در هشت ماه اخیر به منفی ۲/ ۱ درصد رسیده است که دو درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه فوریه به حساب می‌رود. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم آب و برق از ۳/ ۰ درصد به منفی ۱/ ۰ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین نرخ تورم در بخش مراقبت‌های درمانی از ۳/ ۲ درصد به ۲/ ۲ درصد و بخش خدمات از ۴/ ۴ درصد به ۳/ ۴ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش فرهنگ و آموزش به ۵/ ۲ درصد رسیده و تورم پوشاک نیز منفی ۳/ ۰درصد اندازه‌گیری شده است.

لیو ژو ژی، کارشناس مسائل اقتصادی در بانک ارتباطات چین گفت: کاهش نرخ تورم بیش از آن بود که پیش‌بینی می‌شد. دلیل اصلی نیز کاهش تقاضا با توجه به شیوع کرونا بوده است.

در شرایطی که تورم در بخش‌های زیادی کاهش یافته است، نرخ تورم مواد غذایی نیز از بالاترین سطح ثبت شده یک سال اخیر خود عقب نشسته و به ۳/ ۱۸ درصد رسیده است. به‌دنبال شیوع کرونا و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از برخی کشورها، قیمت گوشت خوک در مقایسه با سال قبل خود ۴/ ۱۱۶ درصد افزایش یافته است.هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به‌دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه مارس به ۹/ ۰درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۷/ ۰ درصد کمتر شده است.  متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۱۳/ ۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۴۰/ ۲۸ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲/ ۲ درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند