به گزارش «ایسنا» به نقل از بیزینس اینسایدر، بانک آف امریکا در گزارشی به بررسی پیامدهای ناشی از شیوع کرونا روی اقتصاد کشورهای اروپایی پرداخت. این بانک که پیش‌تر متوسط رشد یک درصدی را برای ۱۹ کشور عضو منطقه یورو پیش‌بینی کرده بود، اکنون پیش‌بینی خود را به منفی ۶/ ۷ درصد تقلیل داده است. با وجود کاهش سرعت رشد مبتلایان جدید به کووید-۱۹ در اروپا، این قاره کماکان بحران‌زده‌ترین کانون کرونایی در جهان است؛ به‌گونه‌ای‌که چهار کشور از پنج کشور ( ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس) با بیشترین آمار قربانیان کووید-۱۹ در اروپا قرار دارند.

هر چند تاکنون در کشورهای اروپایی بسته‌های حمایتی زیادی اجرایی شده و بانک مرکزی اروپا نیز از برنامه‌ریزی برای خرید اوراق قرضه شرکت‌ها خبر داده است، اما بانک آف آمریکا با ناکافی دانستن این اقدامات، خواهان اجرایی شدن بسته‌های مالی بیشتری شده است. به گفته این بانک، فضای نامطمئن کنونی تا مدتی نامشخص ادامه خواهد داشت؛ چراکه هنوز مشخص نیست قرنطینه تا چه زمانی در کشورهای اروپایی ادامه خواهد داشت و تداوم این روند باعث آسیب جدی به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط خواهد شد. در شرایطی که مشخص نیست بازگشت به کار در چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به‌ویژه در اقتصادهای بزرگ‌تر با کاهش محسوس مواجه خواهد شد؛ به‌ویژه در ایتالیا که اکنون میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده است.

لازم به ذکر است منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

پیش‌تر این بانک در گزارش دیگری پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی آمریکا نیز در نتیجه شیوع کرونا به منفی ۱۱ درصد برسد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند