ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره خبر احتمال برداشت یک میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع جهت مقابله با کرونا و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا که اواخر هفته گذشته از سوی رئیس‌جمهوری اعلام شد، گفت: در مجموع در حال حاضر کشور شرایط خاصی را پیش رو دارد و مسوولان نیز راهکارهای متفاوتی را بررسی می‌کنند. طبیعتا بهترین تصمیم، تصمیمی است که کمترین هزینه را ایجاد کند و بیشترین اثر را برای رفع مشکل داشته باشد. اینکه تصمیمی گرفته شود که هیچ ملاحظه منفی در کنارش نداشته باشد، وجود ندارد.

وی ادامه داد: باید بهترین تصمیم پس از بررسی‌های کارشناسی انتخاب شده و به اجرا در آید. ما تعداد زیادی از این قبیل تصمیم‌گیری‌ها پیش رو داریم و برای جلوگیری از رکود اقتصادی و ایجاد تحرک در تولید اتخاذ این تصمیمات طبیعی است. وی با بیان اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی اثرات تورمی دارد، گفت: اگر منابع صندوق توسعه ملی در دسترس باشد، برداشت از صندوق توسعه ملی اثر تورمی کمتری نسبت به استقراض از بانک مرکزی خواهد داشت.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که «ممکن است منابع صندوق توسعه ملی در دسترس نباشد و دولت عملاً به اسم برداشت از صندوق توسعه، اقدام به استقراض از بانک مرکزی کرده و منجر به افزایش پایه پولی شود، چرا دولت به جای برداشت از صندوق توسعه ملی که ممکن است منجر به افزایش پایه پولی و تورم شود، اقدام به انتشار اوراق نمی‌کند؟» گفت: فروش اوراق هم منتفی نیست و برروی آن کار می‌شود. بالاخره یک مجموعه‌ای از تصمیمات گرفته خواهد شد. طبیعتاً دولت در یک تصمیم نمی‌تواند همه مسائل و ملاحظات را مدنظر قرار دهد و حل کند. به همین دلیل، برداشت از صندوق، فروش اوراق و منابع نظام بانکی مدنظر دولت قرار دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند