احسان خمان، مدیر مرکز مطالعات و استراتژی این بانک گفت: مدل سنجی‌های ما نشان می‌دهند که متوسط رشد اقتصادی ۶کشور عضو شورای همکاری (عربستان، امارات، قطر، کویت، بحرین و عمان) در سال ۲۰۲۰ معادل ۱/ ۲ درصد خواهد بود که این رقم ۷/ ۰ درصد کمتر از رقم پیش‌بینی شده قبل از زمان آغاز بحران کرونا بوده است. در سناریوی بدبینانه این رقم حتی می‌تواند تا ۷/ ۱ درصد نیز کاهش یابد.

با توجه به وابستگی بالای اقتصاد این کشورها به درآمدهای ناشی از صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی، کاهش شدید قیمت نفت در روزهای اخیر می‌تواند فشار مضاعفی به این کشورها وارد کند. روند گسترش شیوع کرونا در این کشورها کماکان ادامه دارد و این مساله باعث تعطیلی کسب و کارها و پروازهای بین‌المللی نیز شده است. انتظار می‌رود عربستان به دلیل تعطیلی موقت حج از حدود ۱۳میلیارد دلار درآمد محروم شود.

همچنین یکی دیگر از دلایل کاهش رشد اقتصادی این کشورها، تعطیلی موقت بخش بزرگی از اقتصاد چین است. این کشور در حال حاضر بزرگ ترین وارد‌کننده نفت از عربستان است و گردشگران چینی نیز سال گذشته بیشترین شمار ورود به امارات را داشته‌اند به گونه‌ای که شمار گردشگران چینی بازدیدکننده از امارات سال قبل از یک میلیون نفر گذشت. روند کنونی می‌تواند تجارت کشورهای عربی را با چین دچار اخلالی جدی کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند