طی این مدت شمار افراد فاقد شغل آلمانی با ۱/ ۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در ماه فوریه با ۲/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر افزایش یافته است. در مقایسه با فوریه سال ۲۰۱۹، شمار بیکاران آلمانی ۷/ ۰ درصد کمتر شده و شمار افراد شاغل نیز ۳/ ۲ درصد بیشتر شده است. نرخ بیکاری جوانان که بیانگر بیکاری جمعیت زیر ۲۵ سال است نیز با ۱/ ۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به سطح ۳/ ۵ درصد رسیده است. از زمان اتحاد آلمان شرقی و غربی نرخ بیکاری در این کشور عموماً کاهشی بوده است. نخستین آمار بازار کار پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ منتشر و نرخ بیکاری این کشور ۹/ ۴ درصد اعلام شد.متوسط نرخ بیکاری در آلمان طی بازه زمانی ۱۹۴۹ تا ۲۰۱۹معادل ۵۴/ ۵ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۰با ۵/ ۱۱ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به مارس ۱۹۹۶ با ۴/ ۰ درصد بوده است.از طرف دیگر نرخ بیکاری در دیگر کشور آلمانی زبان یعنی اتریش نیز به یکی از کمترین سطوح چند سال اخیر خود رسیده است؛ به گونه‌ای که نرخ بیکاری در ماه فوریه با ۲/ ۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۳/ ۸ درصد رسید. طی این مدت شمار افراد بیکار با ۴۴۵ نفر کاهش به ۳۴۹ هزار و ۷۵۰ نفر رسید.  متوسط نرخ بیکاری در اتریش طی بازه زمانی ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژانویه۲۰۱۶ با ۹/ ۱۰ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به اوت۱۹۷۴ با ۵/ ۰ درصد بوده است.

  افزایش شمار بیکاران ژاپنی

در حالی که نرخ بیکاری در بزرگترین اقتصاد اروپا تغییر خاصی نداشت،‌ نرخ بیکاری ژاپن به ۴/ ۲ درصد افزایش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از شینهوا، برای نخستین بار در طول دو ماه اخیر نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه فوریه با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴/ ۲ درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود که ۴۰ هزار نفر کمتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در ماه فوریه ۶۱۰ هزار نفر از شاغلان، کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۲۵۰ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست‌وجوی کار بوده‌اند نیز با ۲۰ هزار نفر افزایش نسبت به ماه قبل به ۳۷۰ هزار نفر رسیده است.

همچنین طبق اعلام این وزارتخانه ژاپنی، شمار شاغلان تا پایان ماه فوریه با ۴۹۰ هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۱/ ۶۷ میلیون نفر رسیده است تا هشتاد و ششمین ماه متوالی اشتغال‌زایی مثبت در این کشور رقم بخورد. همچنین طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به ۴۵/ ۱ رسیده است که نشان می‌دهد به ازای ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۴۵ فرصت شغلی وجود دارد.متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا۲۰۱۹ معادل ۷۲/ ۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵/ ۵ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۶۸ با یک درصد بوده است.از سوی دیگر به نظر می‌رسد که شیوع گسترده ویروس کرونا باعث کاهش محسوس رشد اقتصادی ژاپن شود به گونه‌ای که در ماه فوریه رشد تولیدات صنعتی ۴/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که این رقم در مقایسه با ماه ژانویه نصف شده است.بخش‌های خودروسازی و ماشین آلات صنعتی متحمل بیشترین زیان در بین تولیدکنندگان ژاپنی شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند