محمدباقر نوبخت در یک برنامه تلویزیونی با تشریح ۱۰ کسب‌وکاری که بیشترین آسیب را از بحران کرونا دیده‌اند،‌ افزود:‌ مراکز تولید غذاهای آماده،‌ رستوران‌ها،‌ تالارها،‌ اغذیه‌فروشی‌ها،‌ در بخش گردشگری،‌ هتل‌ها و مهمان‌پذیرها، در بخش حمل‌ونقل دفاتر خدمات گردشگری، ‌آژانس‌ها،‌ بخش تولید و توزیع پوشاک،‌کیف و کفش،‌ صنایع‌دستی و همچنین مجتمع‌های فرهنگی و ورزشی،‌ بخش‌هایی هستند که شامل این پرداخت‌ها می‌شوند.

نوبخت سپس به تشریح بسته‌های حمایتی دولت برای کسب‌وکارهای آسیب‌پذیر اشاره کرد و گفت:‌ دو بسته حمایتی به هفت میلیون نفر پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون نیز یک هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان صرفا برای مبارزه با کرونا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شده است.

نوبخت ادامه داد:‌۵۳۰ میلیارد تومان به ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۴۰۰ میلیارد تومان به کلان‌شهر تهران و بقیه مبلغ مذکور به سایر استان‌ها اختصاص یافته است.

معاون رئیس‌جمهوری به انعقاد تفاهم‌نامه ۱۶۰۰ میلیارد تومانی سازمان غذا و دارو با وزارت صمت اشاره کرد و گفت:‌ براساس این تفاهم‌نامه صنعت پوشاک کشور خط تولید خود را تغییر خواهد داد تا بتواند روزانه ۱۰۰ هزار دست لباس برای کادر درمانی کشور تولید کند. نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد:‌ علاوه بر مبلغ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان، ‌مبلغ پنج هزار میلیارد تومان دیگر به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کردیم تا به بخش بهداشت و درمان کمک بیشتری شود و کادر درمانی از آن بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: همچنین مبالغی برای کمک به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در تهران و چند شهر دیگر پرداخت شده است و با توجه به اینکه قم یک شهر ویژه است و نیاز به کمک‌های جدی داشت،‌ بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

انتقاد شدید از تداوم تحریم دارویی ایران

رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد شدید از رفتار خصمانه و غیرانسانی هیات حاکمه آمریکا در تحریم همه‌جانبه ملت ایران و دروغگویی دولت ترامپ برای کمک به ایران در مواجهه با ویروس کرونا گفت،‌ آنها به هیچ چیز رحم نکرده‌اند و حتی در این شرایط سخت دست از تحریم دارویی ایران برنمی‌دارند.

وی با اشاره به اینکه در دومین سال تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار داریم، ‌گفت: دولت سالانه ۲۴ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کند و اجازه نداده است که حتی یک ماه حقوق کارکنان و کارمندان به تعویق بیفتد.

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: سران آمریکا به‌رغم عوام‌فریبی در این شرایط سخت ملت ایران در مقابله با ویروس کرونا، حتی اجازه فروش نفت برای تامین اقلام دارویی را به ما نمی‌دهند. وی درخصوص بحث مالیات افزود: برای این بخش‌ها نیز شرایط ویژه‌ای را قائل شده‌ایم که نیاز است توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی برای افکار عمومی تشریح شود.

نوبخت درخصوص بخشودگی مالیاتی گفت: مالیات از محل درآمد است و به‌طور طبیعی تا درآمدی نباشد مالیاتی هم پرداخت نخواهد شد اما باید به این نکته توجه هم داشته باشیم نمی‌توانیم مالیات‌های گذشته را مورد بخشودگی قرار دهیم،‌ چون یکی از محل‌های تامین منابع دولت،‌ مالیات است.

تحریم‌ها و کرونا را شکست می‌دهیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه دولت با همه مشکلات سرپاایستاده است،‌ گفت:‌ دولت در مقابله با کرونا فعالانه حضور دارد و تحریم‌ها و کرونا را شکست خواهیم داد.

نوبخت یادآور شد که دولت علاقه‌مند به ملت است و نهایت تلاش خود را به‌کار بسته است و عاقلانه عمل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت مجدانه تلاش می‌کند تا در این شرایط حساس پرداخت حقوق و یارانه‌ها به تعویق نیفتد، گفت: در بخش عمرانی نیز کارها با شتاب خوبی پیش می‌رود،‌ افتتاح آزادراه تهران – شمال را شاهد بودیم و در چند روز آینده مسیر همت به کرج را نیز افتتاح خواهیم کرد.

تعویق سه ماهه پرداخت قبوض آب و برق

وی به مجموعه اقدامات دولت برای توسعه ریلی کشور در بخش حمل‌ونقل اشاره و تصریح کرد در چند استان شاهد توسعه بخش ریلی کشور در سال گذشته بودیم.

نوبخت همچنین از تعویق سه ماهه حق بیمه تامین‌اجتماعی سهم کارفرمایان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان از درآمدهای سازمان تامین‌اجتماعی در این بخش کاهش پیدا کند و دولت با پرداخت بخشی از بدهی‌های خود به سازمان تامین‌اجتماعی تلاش می‌کند که این کمبود را تاحدی جبران کند.

وی با تاکید مجدد بر این نکته که دولت در این شرایط حساس با همه توان در کنار ملت خواهد ایستاد، افزود: پرداخت هزینه قبوض آب و برق کسب‌وکارهایی که پیش‌بینی می‌شود تا سه ماه آینده با رکود مواجه خواهند بود،‌ به تعویق خواهد افتاد.

توصیه روحانی به‌کابینه برای حمایت از مردم

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به توصیه موکد رئیس‌جمهوری به اعضای کابینه برای حمایت از مردم اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر داریم،‌ در زمان حاضر یک گروه از آنها هیچ درآمدی ندارند،‌ در یک پروسه چهارماهه از اسفند تا خردادماه به هر خانوار براساس برآوردهایی که داشتیم از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد این کمک‌ها تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه به حساب‌های آنان واریز خواهد شد.

به گفته وی،‌ برای کارگران مغازه‌ها و افرادی که مشغول به دست‌فروشی بودند که در زمان حاضر شغل خود را از دست داده‌اند، ‌از یک تا ۲ میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه به حساب آنان واریز خواهد شد و با یک تنفس سه ماهه و به شکل اقساط ۲۴ ماهه و با سود چهار درصد پرداخت می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند