به گزارش «ایسنا»، در جریان مراسم تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان حدود ۶۰ نفر از هموطنان به دلیل ازدحام جمعیت جان باختند و در حالی بحث‌هایی در رابطه با بیمه این افراد مطرح بود که غلامرضا سلیمانی - رئیس کل بیمه مرکزی - در نشستی خبری درباره این‌که صنعت بیمه چگونه خسارت مربوط به این افراد را پرداخت می‌کند و آیا مکلف به این امر است؟ توضیح داد: در این مراسم تعهدی از سوی شرکت‌های بیمه وجود نداشت و در این شرایط پرداختی هم برای آنها الزامی نیست.

وی اظهار کرد: اما با توافق انجام شده، قرار است سه میلیارد تومان از سوی بیمه ایران به‌عنوان کمک به افراد فوتی و مصدومان بدون این‌که حق بیمه‌ای از آنها دریافت شده باشد، پرداخت شود. رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری خود از طرح بخشودگی جرایم بیمه ثالث از اول بهمن‌ماه نیز خبر داد و گفت: بخشنامه مربوطه در این باره صادر و ابلاغ شده است. سلیمانی با ارائه‌ توضیحاتی اظهار کرد: با توجه به این‌که ممکن است اقشار آسیب‌پذیر به دلیل مشکلاتی در پرداخت‌های بیمه با موانعی مواجه باشند از این‌رو تصمیم گرفتیم طرح بخشودگی را به مناسبت دهه فجر اجرایی کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در حال حاضر ۲۲ میلیون خودرو در کشور وجود دارد که ۲۰ میلیون آنها بیمه هستند و ۱۰ درصد باقی‌مانده دیگر آنها بیمه نیستند. از این‌رو از اول بهمن‌ماه سه ماه فرصت دارند با مراجعه و پیگیری موضوع، بیمه ثالث را دریافت کنند، در عین حال جرایم مربوطه نیز بخشیده خواهد شد. وی در رابطه با موتورسیکلت‌ها نیز بیان کرد: اکنون حدود ۹ میلیون موتورسیکلت در حال تردد هستند اما بیمه ثالث ندارند که برای آنها نیز این فرصت سه ماهه در نظر گرفته شده که از اول بهمن‌ماه برای دریافت بیمه ثالث مراجعه کنند.

سلیمانی در رابطه با بخشودگی جرایم بیمه ثالث به مشمولیت ماشین‌آلات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که این ماشین‌آلات حادثه‌آفرین هستند با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی صاحبان این دستگاه‌ها نیز از ابتدای بهمن‌ماه به مدت سه ماه می‌توانند برای بیمه ثالث مراجعه کرده و اگر تاکنون بیمه نبودند نیز مشمول جریمه نخواهند شد. خبر دیگری که رئیس کل بیمه مرکزی در این نشست اعلام کرد به ایجاد صندوق حوادث طبیعی اختصاص داشت. به گفته سلیمانی، طرح ایجاد این صندوق بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی برای بررسی به شورای نگهبان رفت که ایراداتی به آن وارد بود، اما این ایرادات در حال بررسی و اصلاح است و احتمالا با نهایی شدن آن تا قبل از پایان سال جاری به بیمه مرکزی ابلاغ و از سال آینده اجرایی می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند