به گزارش «ایسنا» جنگ تجاری بین آمریکا و چین اکنون در شرایطی وارد دومین سال خود شده که آتش اختلافات بین دو طرف تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به مقایسه اقتصاد چین و آمریکا با یکدیگر در سال‌های اخیر پرداخته است.

۱-رشد اقتصادی

رشد اقتصادی هر دو کشور از زمان آغاز جنگ تجاری کاهش پیدا کرده است؛ با این حال رشد اقتصادی چین هنوز در سطح بالاتری از رشد اقتصادی آمریکا قرار دارد. بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که امضای فاز نخست توافق تجاری به تقویت رشد اقتصادی هر دو کشور کمک کند. رشد اقتصادی چین از 8/ 6 درصد در سه‌ماه نخست سال ۲۰۱۸ به شش درصد در سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده است که این رقم برای اقتصاد آمریکا 5/ 2 درصد در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ و 1/ 2 درصد در سه‌ماه سوم سال ۲۰۱۹ بوده است.

۲- تجارت خارجی

علاوه بر رشد اقتصادی، میزان تجارت هر دو کشور نیز پس از جنگ تجاری کاهش محسوسی داشته است. با وجود توافق بسیاری از کشورها با آمریکا برای افزایش واردات از این کشور، کسری تراز حساب تجاری آمریکا به 5/ 294 میلیارد دلار رسیده اما از سوی دیگر چین در این مدت بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار مازاد تجاری داشته است.

۳- وضعیت تولید

در حوزه تولید نیز چین دست بالاتر را در اختیار دارد. شاخص میزان تولید در چین از ماه اوت همواره بالاتر از شاخص میزان تولید در آمریکا بوده است. این شاخص در حال حاضر در آمریکا ۴۸ واحد و در چین ۵۲ واحد است.

۴- شاخص‌های ارزی

در حوزه ارزی دلار عملکرد کاملا بهتری از همتای چینی خود در طول دو سال اخیر داشته است. رشد شاخص دلار 1/ 2 درصد بیشتر از شاخص یوآن بوده است و از چهارم آوریل، اختلاف بین شاخص دلار با شاخص یوآن همواره صعودی بوده است.

۵- شاخص‌های بورسی

در بازار بورس نیز آمریکا دست برتر را دارد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» بورس وال استریت از زمان آغاز جنگ تجاری 9/ 28 درصد افزایش یافته اما این رقم برای شاخص بورس شانگهای 3/ 22 درصد اندازه‌گیری شده است.

چین چقدر ذخایر طلا و ارز دارد؟

با وجود جنگ تجاری، ذخایر ارزی چین بالا رفته است و تا پایان سال ۲۰۱۹ چین بیش از 1/ 3 تریلیون دلار ذخایر طلا و ارز داشته است. به گزارش «ایسنا» به نقل از شینهوا، با از‌سرگیری روند تقویت ذخایر ارزی توسط چین، داده‌های بانک مرکزی این کشور نشان می‌دهد حجم ذخایر ارزی این کشور تا پایان ماه دسامبر به سه تریلیون و ۱۰۸ میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۱۲ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

با وجود افزایش تنش‌ها با آمریکا بر سر مسائل تجاری، از اواسط سال میلادی گذشته حجم ذخایر ارزی چین به طرز تدریجی افزایش پیدا کرده بود که بخشی از آن ناشی از تشدید کنترل‌های دولت بر روند خروج سرمایه از این کشور بوده است. نوسانات اخیر بازارهای مالی و افزایش صادرات نیز احتمالا در تقویت حجم ذخایر ارزی چین نقش داشته‌اند. وانگ چون ینگ، سخنگویی کمیسیون نظارت بر بازارهای مالی چین گفت: آمارها نشان می‌دهد که حجم ذخایر در ماه اخیر 1/ 1 درصد افزایش داشته است. ینگ افزود: با توجه به نوسانات نرخ ارز و تغییر در ترکیب سبد دارایی، افزایش ذخایر کاملا معقول است. ارزش یوآن در برابر دلار پس از سه ماه افت متوالی سرانجام در ماه گذشته روندی صعودی به خود گرفت. با این حال با وجود افزایش 12/ 0 درصدی ارزش یوآن در برابر دلار طی ماه نوامبر، ارزش این ارز در برابر اسکناس سبز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3/ 2 درصد کاهش پیدا کرده است.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند