بر اساس این گزارش در حالی که تنش‌ها بین آمریکا و ایران به شدت افزایش یافته، قیمت نفت و طلا با رشد فزاینده‌ای همراه شده است. تجار و سرمایه گذاران بین‌المللی نگران مختل شدن عرضه و تولید انرژی هستند و تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا با افزایش روبرو شده است. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که دیگر هیچ محدودیتی را درخصوص برنامه غنی‌سازی اورانیوم در نظر نخواهد گرفت. پارلمان عراق نیز به طرح اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور رای مثبت داده است. این اقدام پس از آن صورت گرفته است که در حمله هوایی تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد سردار قاسم سلیمانی به همراه تعدادی از همرزمانش به شهادت رسیدند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده روز یکشنبه به نمایندگان آمریکایی گفته است که آماده حمله به ایران است اگر تهران بخواهد به اهداف آمریکا حمله کند. تحلیلگران گلدمن ساکس معتقدند که انتخاب طلا در شرایط کنونی یک اقدام هوشمندانه به شمار می‌رود. جفری کوری رئیس بخش کالاها در بانک گلدمن ساکس در این باره گفت: طلا در مقایسه با نفت، بهترین سرمایه‌گذاری برای پوشش دارایی و سرمایه در برابر ریسک‌های سیاسی است.

قیمت طلا روز دوشنبه به بیش از ۱۵۸۸ دلار در هر اونس رسیده که این بالاترین رکورد در ۶ سال اخیر به شمار می‌رود. قیمت هر بشکه نفت نیز به بیش از ۷۰ دلار رسیده است. تحلیلگران نوشتند: تشدید تنش‌های سیاسی منجر به افزایش قیمت طلا شده است، آن هم در شرایطی که ارزهای معتبر بین‌المللی با نوسانات شدیدی روبه‌رو است. این شرایط بیشتر در زمان جنگ یا تشدید ریسک نظامی ایجاد می‌شود.

تحلیلگران گلدمن ساکس افزودند: طلا عملکرد خوبی داشته است آن هم در شرایطی که ارزش دلار و نرخ بهره واقعی با کاهش روبه‌رو شده است، در آغاز جنگ‌های خلیج فارس و حوادث ۱۱ سپتامبر این اتفاق افتاده است. بنابر این تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا به نفع قیمت طلا خواهد بود. گلدمن ساکس افزود: قیمت طلا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار، افزیش تورم و نگرانی نسبت به کاهش رشد اقتصادی، با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو شده است.

این بانک در ادامه نوشت: تنش‌های سیاسی و نظامی بین ایران و آمریکا می‌تواند قیمت طلا را بیش از پیش افزایش دهد. پیش‌بینی ۳ و ۶ و ۱۲ ماهه قیمت طلا از نظر ما بیش از ۱۶۰۰ دلار خواهد بود که البته تشدید تنش‌های سیاسی می‌تواند آن را افزایش دهد. با توجه به آنکه آمریکا در ماه سپتامبر برای نخستین بار در تاریخ معاصر به صادرکننده خالص نفت تبدیل شده، بنابراین در برابر اختلالات تولید و صادرات نفت در بازارهای جهانی، کمتر حساسیت نشان خواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند