به گزارش «ایبِنا» کریپتوکارنسی یا رمزارز به دسته‌ای از پول‌ و ارزهای دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که در آنها از رمزنگاری (کریپتوگرافی) برای تراکنش‌های مالی استفاده شده‌؛ به‌طوری که رمزگشایی آنها بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است. این نوع ارزها عموما توسط مرکز خاصی کنترل نمی‌شوند، سریع و مقرون به صرفه‌اند و محدودیت جغرافیایی را از میان برداشته‌اند؛ و از همه مهم‌تر با دغدغه حفظ حریم خصوصی ایجاد شده‌اند.

همان‌طور که پیش از این روال بوده، ارز دیجیتال یا رمزارز نوعی پول مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولا به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. رمزارزها می‌توانند مانند سایر ارزهای فیات (بدون پشتوانه) قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و... داشته باشند. بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌ کوین، بایت‌ کوین، بیت‌کوین کش، ریپل، مونرو، استلار، ورج و دیگر آلت کوین‌ها انواع رمزارز هستند. اما حالا در سراسر جهان برنامه‌هایی برای توسعه سریع‌تر رمزارزها توسط دولت‌ها و فعالان بخش خصوصی در جریان است. قطعا ورود دولت‌های بزرگ به دنیای رمزارزها، آینده این پدیده مالی جهان را با تغییرات جدیدی مواجه خواهد کرد و تاثیر کشورهای بزرگ بر روند افزایش قیمت ارز دیجیتالی محسوس خواهد بود.

گلوبال کوین ریسرچ در مطالعاتی اعلام کرده که ارزش ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت. چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس اعلام کرده که در ۱۲ ماه آینده این روند رو به رشد حفظ خواهد شد. تاثیر دولت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران نهادی بر روند افزایش قیمت ارز دیجیتال نیز محسوس خواهد بود. به گفته وی، طی ۱۲ ماه آینده، دولت‌ها و سرمایه‌گذاران هر چه بیشتری در جهان به ارز دیجیتال و فناوری بلاک‌چین ورود خواهند کرد. ژائو در این خصوص گفت: در سراسر جهان، تعداد کشورهایی که به مطالعه ارز دیجیتال و استانداردهای نظارتی جهانی می‌پردازند افزایش خواهد یافت که به‌ خودی خود، اشاره‌ای به استفاده هر چه وسیع‌تر این نوع فناوری در جامعه خواهد بود. این روند تاثیر مثبتی بر گسترش بازار ارز دیجیتال خواهد گذاشت. این نوع ارز مورد توجه هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی قرار خواهد گرفت و در سال ۲۰۲۰ این روند افزایش خواهد یافت.

همچنین به گزارش میهن بلاک‌چین، با عبور از سال ۲۰۱۹ و ورود به سال ۲۰۲۰، شاهد تغییرات زیر در بازار، شبکه و زیرساخت فنی بیت‌کوین بوده‌ایم. در ابتدای ۲۰۱۹، ۶۰۱ فعال در زمینه بیت‌کوین ۱۹هزار و ۱۰۴ موضوع در گیت هاب بیت‌کوین ایجاد کرده بودند. این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۲۲هزار و ۵۳۶ موضوع از ۶۷۸ کاربر افزایش یافته است. قیمت بیت‌کوین از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا ابتدای سال ۲۰۲۰ با افزایش ۸۵ درصدی از ۳۸۶۰ دلار به ۷۱۸۰ دلار رسید. این موضوع با دو برابر شدن ارزش بازار بیت‌کوین از ۵/ ۶۵ به ۱۳۱ میلیارد دلار همراه بود. در کل بازار ارزهای دیجیتال، تسلط بیت‌کوین از ۸/ ۵۱ به ۳/ ۶۸ درصد افزایش یافت. در طول سال گذشته موجودی بیت‌کوین نیز از ۱۷میلیون و ۴۵۷ هزار و ۳۶۴ کوین به ۱۸میلیون و ۱۳۵ هزار و ۸۴۶ کوین رسید که رشد سالانه ۸/ ۳ درصدی را نشان می‌دهد. حجم تراکنش‌های روزانه بیت‌کوین در سال ۲۰۱۹ پنج برابر شد و از ۳/ ۴ میلیارد دلار به ۲/ ۲۰ میلیارد دلار در روز اول سال ۲۰۲۰ رسید.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند