«عبدالناصر همتی» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران، تاکید کرد که بازار ارز تحت کنترل است. رئیس کل بانک مرکزی به مردم نیز توصیه کرد که دارایی خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند، زیرا در یک روز، نرخ ارز یک هزار تومان بالا رفته یا یک هزار تومان کاهش می‌یابد. وی اضافه کرد: بانک مرکزی در بازار حضور محکم داشته و توانایی و ذخایر ارزی و اسکناسی کافی دارد.

همتی خاطر نشان کرد: مسائل رخ داده در بازار ارز به مسائلی که در فضای مجازی مطرح می‌کنند - مانند تورم و انتظارات و پیش‌بینی‌ها-هیچ ربطی ندارد. وی با بیان اینکه به‌زودی ثبات لازم در بازار ارز ایجاد می‌شود، اظهار کرد: مشکلاتی که در دو هفته اخیر به علت مسائل سیاسی و جو روانی و تبلیغاتی در بازار ایجاد شده رفع می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی درباره تاخیر در راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گفت: تست گرم این بازار در حال انجام است. وی اضافه کرد: انواع تست‌های بازار متشکل ارزی انجام شده یا در حال انجام است. زمان راه‌اندازی این بازار را اعلام نمی‌کنم اما به‌طور قطع، امسال تحقق می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره استفاده سایت‌های قمار و شرط‌بندی از درگاه‌های بانکی گفت: برنامه‌ریزی جدی در معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این باره داریم. ابزارها و شرکت‌هایی تحت نظارت بانک مرکزی در حال رصد این فعالیت‌ها هستند. همتی با بیان اینکه به تدریج به سوی محدود کردن فضای این نوع فعالیت‌ها می‌رویم، اضافه کرد: در فناوری‌های اطلاعات، همانند سایر نقاط دنیا مسائلی مانند هک و قمار وجود دارد، اما ما تلاش می‌کنیم که میزان آن را به حداقل برسانیم.  رئیس کل بانک مرکزی درباره رمز دوم پویا گفت: این رمزها برای کمک به مردم است. همتی ادامه داد: شمار پرونده‌هایی که در دادسراها درباره فیشینگ تشکیل می‌شود بسیار زیاد است که حتی به روزی ۴۰۰ تا ۵۰۰ پرونده نیز می‌رسد. وی با تاکید بر لزوم همکاری همه بانک‌ها گفت: دیروز نیز جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌ها داشته و تاکید کردم که سرعت بیشتری به عملیات خود بدهند. رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: با اجرای این طرح میزان فیشینگ به صفر نخواهد رسید اما تا ۹۰ درصد کاهش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند