شرکت متالز فاکس پیش‌بینی می‌کند مصرف جواهرات در سال‌جاری میلادی ۴ درصد کاهش یابد و به حدود ۶۶۰ تن برسد و تقاضا برای سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ درصد پایین بیاید و به حدود ۲۴۰ تن برسد.نیکلاس کاوالیس، یکی از مقامات این شرکت در لندن گفت: کند شدن رشد اقتصادی و نگرانی در مورد جنگ تجاری به حساسیت مصرف‌کنندگان آسیب می‌زند و افزایش قیمت‌ها برخی سرمایه‌گذاران را دور نگه می‌دارد. وی انتظار دارد تقاضا در سال آینده ثابت شود.رشد اقتصادی در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلای دنیا کند شده است. پیش‌بینی رسمی ۶ تا ۵/ ۶ درصد رشد اقتصادی پایین‌ترین حدی است که ثبت شده و ۲/ ۶ درصد گزارش شده در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی پایین‌ترین حد از ۱۹۹۲ تا به امروز است.کاوالیس گفت: «شرایط اقتصادی در کشور بر مصرف جواهرات تاثیر می‌گذارد. طولانی شدن جنگ تجاری و افزایش قیمت داخلی غذا باعث شده مصرف‌کنندگان محتاط‌تر هزینه کنند.»

نشانه‌های پیشرفت در مذاکرات تجاری چین و آمریکا، سهام آمریکا و اوراق بهادار خزانه‌داری را در روز جمعه بالا برد ولی سرمایه‌گذاران همچنان در مورد رسیدن به یک قرارداد تردید دارند.عامل دیگری که به تقاضا آسیب می‌رساند ضعف یوآن است. در حالی‌که چینی‌ها از خرید طلا سر باز می‌زنند، سرمایه‌گذاران در سراسر جهان در حال ذخیره این فلز گرانبها هستند که باعث شده قیمت آن در سال‌جاری ۱۶ درصد افزایش یابد و ماه گذشته به ۱۱/ ۱۵۵۷ دلار در هر اونس برسد. این قیمت بالاترین حد طی ۶ سال گذشته بود.واردات طلای چین به شکل طلای چکش‌کاری نشده، ۴۲ درصد از فوریه تا اوت ۲۰۱۹ نسبت به همین دوره در سال گذشته کاهش یافت و به ۵۶۱ تن رسید.به این ترتیب می‌توان گفت خریداران و سرمایه‌گذاران چینی اشتهای خود را برای خرید طلا در سال‌جاری از دست داده‌اند.

  لیر رکورد زد

ارزش لیر به کمترین سطح خود از ماه می ‌(خرداد) تاکنون رسید.به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، به دنبال تداوم حملات ارتش ترکیه به مواضع نیروهای کرد در مناطق شمالی سوریه، آمریکا اقدامات تنبیهی جدیدی را علیه متحد خود در ناتو اتخاذ کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است تعرفه واردات بر آلومینیوم از ترکیه را به ۵۰ درصد افزایش و به مذاکرات با این کشور برای امضای پیمان تجارت با هدف تحقق هدف تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری خاتمه خواهد داد. پیش‌تر تعرفه واردات بر آلومینیوم ترکیه ۲۵ درصد بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد وزرای دفاع و انرژی ترکیه را تحریم کرده است.از سوی دیگر ترامپ در توییتر خود نوشته است که تحریم‌های بزرگی ضد ترکیه در صورت متوقف نشدن عملیات تهاجمی اخیر در راه هستند و وی کاملا آماده است تا اگر رهبران ترکیه به روش غیرسازنده و نادرست خود ادامه دهند، اقتصاد ترکیه را کاملا نابود کند.

در معاملات دیروز بازار ارز ترکیه، هر دلار با ۸/ ۰ درصد افزایش به ۹۳۱۵/ ۵ لیر رسید تا ارزش آن به بالاترین سطح خود از ماه می ‌تاکنون برسد. لیر ترکیه که سال گذشته ۳۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده بود کماکان به سقوط ادامه می‌دهد به گونه‌ای که ارزش آن تنها در یک ماه اخیر بیش از ۵ درصد و از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۲ درصد ریزش کرده است. ریزش بازار ارز به بورس استانبول نیز کشیده شد و شاخص «بیست ۱۰۰» به کمترین سطح خود از ماه ژوئن تاکنون رسید. برخی از اقتصاددانان گفته‌اند که اعمال تحریم‌های بیشتر توسط آمریکا بر ضد ترکیه می‌تواند به بهبود اقتصادی این کشور لطمه بزند به ویژه اگر تحریم‌ها یا محدودیت‌ها به روابط تجاری و اقتصادی این کشور با اتحادیه اروپا آسیب بزند. اقتصاد ترکیه وابستگی زیادی به اروپا دارد تا جایی که در سال ۲۰۱۷ این کشور دارای ۱۷۱ میلیارد دلار تجارت با اتحادیه اروپا بود در حالی که این رقم برای روابط آمریکا و ترکیه تنها ۲۰ میلیارد دلار بوده است.اینان سوزور، کارشناس موسسه «مکرو ویو کانسالتینگ» گفت: اگر آمریکا تحریم‌های موثری را وضع کند سال آینده ممکن است رشد اقتصادی ترکیه به منفی ۵درصد برسد. اقتصاد ترکیه در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد و بازارهای مالی از سال گذشته تضعیف شده‌اند. تحریم‌ها می‌توانند چرخه مشکل‌زای جدیدی را ایجاد کنند که به بخش تولید شدیدا لطمه بزند.

  چرا سرمایه‌گذاران بین‌المللی طلا می‌خرند؟

تحلیلگران بین‌المللی سه دلیل مهم را برای خرید طلا و اختصاص دادن بخشی از سبد سرمایه‌گذاری به این فلز گرانبها مطرح می‌کنند.مهم‌ترین اصل سرمایه‌گذاری این است که همه دارایی و سرمایه خود را در یک سبد قرار ندهید. بلکه سرمایه و دارایی خود را در بخش‌های مختلف از جمله بازار سهام و طلا و سایر بازارها سرمایه‌گذاری کنید.وضعیت اقتصادی جهان نیز تاثیر مهمی بر تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران برای انتخاب بازارهای مختلف برای سرمایه‌گذاری دارد.زمانی که اقتصاد جهان با مشکل و چالش جدی روبه‌رو می‌شود، بازارهای مالی و سهام با افت محسوسی همراه شده و در نتیجه تقاضا برای سایر بازارها به خصوص طلا و اوراق قرضه به سرعت افزایش پیدا می‌کند.تحلیلگران «motely fool » سه دلیل مهم را برای ارزشمند بودن طلا و جایگاه مهم آن در سبد سرمایه‌گذاری مطرح می‌کنند که عبارتند از:

  یک: وضعیت سیاسی و اقتصادی ماه آگوست

طی ماه جاری میلادی سرمایه‌گذاران با پایان مهلت قانونی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا روبه‌رو هستند. بریتانیا باید ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود. این مساله نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است.از سوی دیگر مذاکرات تجاری آمریکا و چین همچنان یکی از مهم‌ترین موضوعات بین‌المللی است. این دو رویداد مهم سیاسی می‌تواند سیگنال‌های مهمی برای امیدواری یا ناامیدی درباره اقتصاد جهانی ارسال کند.به‌عنوان مثال اگر پوند انگلیس به خاطر نااطمینانی و نگرانی درباره برگزیت، با کاهش ارزش روبه‌رو شود تقاضا برای طلا به شدت افزایش خواهد یافت.

  دو: نوسانات شدید بازار سهام

در حالی که سرمایه‌گذاران بین‌المللی در ماه مارس امسال با طولانی ترین دوران رونق بازار سهام روبه‌رو شدند، ولی از مارس تاکنون بازارهای سهام با نوسانات شدیدی روبه‌رو شده است. این در شرایطی است که عملکرد بازار طلا از ماه مارس بسیار خوب بوده است. قیمت طلا از ماه مارس تاکنون از ۱۳۰۰ به ۱۵۰۰ دلار در هر اونس رسیده است. هرگونه نوسان شدید بازار سهام می‌تواند نقدینگی را به سوی بازار طلا سرازیر کند.

  سه: نرخ بهره

ارتباط معنادار بین نرخ بهره و قیمت طلا کاملا قابل توجه است. معمولا زمانی که نرخ بهره کاهش پیدا می‌یابد، بازدهی قیمت طلا بهتر می‌شود. با کاهش نرخ بهره، خرید طلا جذاب می‌شود.به نظر می‌رسد با توجه به تصمیم بانک‌های مرکزی بزرگ جهان مثل آمریکا و اروپا برای کاهش نرخ بهره، خرید طلا از سوی سرمایه‌گذاران بین‌المللی به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

13

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند