اوری شنفیلد، کارشناس مسائل اقتصادی کانادا در موسسه «سی‌ای‌بی‌سی ورلد‌مارکتس» گفت: به نظر می‌رسد که اقتصاد کانادا در برابر ویروس آنفلوانزای اقتصاد جهانی واکسینه شده است.طبق اعلام مرکز آمار کانادا، نرخ بیکاری این کشور تا پایان ماه سپتامبر به ۵/ ۵درصد رسید که پایین‌ترین نرخ ثبت شده بیکاری این کشور در طول چهار دهه اخیر محسوب می‌شود. در واکنش به این خبر، ارزش دلار کانادا با ۵/ ۰ درصد افزایش به بالاترین سطح چهار هفته اخیر خود رسید و هر دلار آمریکا به ۳۲۷۷/ ۱ دلار کانادا عقب نشست. بازدهی اوراق قرضه دو ساله دولتی نیز به ۶۳/ ۱ درصد افزایش پیدا کرد.

طی این مدت متوسط دستمزد پرداختی ساعتی ۳/ ۴ درصد در مقایسه با سپتامبر سال گذشته افزاش پیدا کرده است که ۶/ ۰ درصد بالاتر از رشد ثبت شده در ماه اوت محسوب می‌شود. امسال اقتصاد کانادا در مجموع ۳۰۰ هزار فرصت شغلی تمام‌وقت ایجاد کرده است. بخش مراقبت‌های درمانی با ۳۰ هزار مورد اشتغال‌زایی، پیشتاز بوده است و پس از ‌آن مشاغل اجتماعی با ۲۳‌هزار فرصت شغلی قرار دارد.طبق اعلام مرکز آمار کانادا طی این مدت نرخ بیکاری جوانان ۲۰ تا ۲۴ ساله به هشت‌درصد کاهش پیدا کرده است که پایین‌ترین سطح از زمان ثبت آمار مربوط به این گروه سنی از سال ۱۹۷۷ تاکنون محسوب می‌شود.در بین ایالت‌های مختلف، بیشترین اشتغال‌زایی در اونتاریو با ۴۱ هزار فرصت شغلی جدید به ثبت رسیده است و پس از آن نوا اسکوشیا با ۳۲۰۰ فرصت قرار دارد. در سایر استان‌ها اشتغال‌زایی در مقایسه با ماه قبل تغییر چندانی نداشته است.

به‌طور متوسط در بازه زمانی ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۹، اقتصاد کانادا در هر ماه ۱۸ هزار و ۱۸۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است که بالاترین اشتغال‌زایی ماهانه مربوط به آوریل ۲۰۱۹ با ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ مورد و کمترین اشتغال‌زایی نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۹ با منفی ۱۲۴ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی بوده است.اشتغال‌زایی کانادا در حالی بهبود یافته است که نگرانی‌ها در مورد بازگشت رکود به اقتصاد جهانی افزایش یافته است، امری که می‌تواند وضعیت آتی اشتغال را  در این کشور نیز تحت تاثیر قرار دهد.پیش‌تر به گزارش خبرگزاری تسنیم کریستالینا جورجیوا، رئیس جدید صندوق بین‌المللی پول، گسترش کندی رشد اقتصاد را یک ریسک جدی دانسته بود که احتمالا پیش‌بینی رشد اقتصاد جهان را در ۲۰۱۹ از ۲/ ۳درصدی که قبلا پیش‌بینی شده بود پایین می‌آورد. حتی این رقم هم پایین‌ترین حد از سال ۲۰۰۹ است.بررسی اقتصاددانان از تولید ناخالص داخلی جهان نشان می‌دهد سرعت رشد اقتصادی در سه ماه سوم سال میلادی جاری تا ۲/ ۲درصد کاهش یافته و کمتر از ۷/ ۴درصد آغاز ۲۰۱۸ است. تام اورلیک، اقتصاددان ارشد بلومبرگ اکونومیکس می‌گوید: «برای جلوگیری از وارد شدن به یک رکود بزرگ، خیلی چیزها را باید درست کرد». مطمئنا در همین هفته طی نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن در این مورد بحث می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند