به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان که در بیست‌و‌نهمین نشست مشورتی حزب عدالت و توسعه حضور یافته بود، به نمایندگان این حزب گفت: هدف ما این است که در افق جدید تا پیش از سال ۲۰۲۳، نرخ تورم را به ۵درصد یا کمتر و نرخ بیکاری را نیز به زیر ۱۰ درصد کاهش دهیم. وی‌ همچنین افزود دولت می‌خواهد رشد اقتصادی را در سال‌های پیش رو به ۵درصد و بالاتر از آن برساند.

اردوغان همچنین با تمجید از اقدام بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره گفت: با مداخله به موقع بانک مرکزی، نرخ بهره به سطح معقولی کاهش پیدا کرده است اما معتقدم که آنها نرخ بهره را بیشتر کاهش خواهند داد، چرا که هنوز فضای کافی برای این کار وجود دارد. اردوغان همچنین گفت که ترکیه در استفاده بهینه از منابع و مدیریت کارآمد بودجه خود مصمم است. به گفته رئیس‌جمهور ترکیه، این کشور می‌خواهد نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی خود را به ۶/ ۲ درصد کاهش دهد. رجب طیب اردوغان که مانند همتای آمریکایی‌اش به اتخاذ رویکرد انتقادی از نرخ بهره بالا مشهور است، پیش‌تر گفته بود: من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم. من کاملا مخالف نرخ بهره بالا هستم. اردوغان نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود.

به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است تا جایی که بانک مرکزی نخستین بار در ماه ژوئیه نرخ بهره را به ۷۵/ ۱۹درصد کاهش داد، سپس ماه سپتامبر یک بار دیگر نرخ بهره را با ۲۵/ ۳درصد کاهش به ۵/ ۱۶درصد رساند. انتظار می‌رود که این روند کماکان ادامه داشته باشد. طبق برنامه جدید اقتصادی ترکیه که هفته پیش توسط برات البایراک، وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه از آن رونمایی شد، متغیرهای کلان اقتصادی ترکیه نظیر: تورم، نرخ بیکاری، کسری بودجه، حساب جاری، ثبات مالی و رشد اقتصادی دچار تحولات زیادی خواهند شد. پیش‌تر وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه گفته بود برای سال ۲۰۲۲، دستیابی به تورم ۹/ ۴ درصدی، نرخ بیکاری ۸/ ۹ درصدی و رشد ۵ درصدی هدف‌گذاری شده است. نرخ تورم ترکیه که در سال گذشته به بالای ۲۵ درصد نیز رسید، در ماه سپتامبر و پس از سه سال برای نخستین بار تک رقمی شد و به ۲۶/ ۹درصد رسید.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل۷۸/ ۳۴ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به مه ‌۱۹۸۰ با ۷۱/ ۱۳۸ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۰۱/ ۴درصد بوده است. بانک مرکزی ترکیه تورم این کشور را تا پایان سال جاری ۶/ ۱۴درصد پیش‌بینی کرده است که این تورم در سناریو خوش‌بینانه ۱/ ۱۲درصد و در سناریو بدبینانه ۱/ ۱۷درصد خواهد بود. ترکیه دستیابی به تورم ۹/ ۱۵درصدی را در سال ۲۰۱۹ و تورم ۸/ ۹ درصدی را در ۲۰۲۰ هدف‌گذاری کرده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند