رکودی که بیشتر در بخش تولید متمرکز شده به شدت بر این منطقه فشار می‌آورد. آخرین مطالعات کمیسیون اروپا آسیب را نشان می‌دهد. مدیران صنعت بیشتر نگران تقاضای مشتریان هستند و علاقه کمتری به استخدام نشان می‌دهند.تولید در کل منطقه اروپا مخصوصا آلمان به دلیل بی‌ثباتی ناشی از درگیری‌های تجاری بین چین و آمریکا و مذاکرات بر سر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش یافته است.این رکود باعث پاسخی از طرف بانک مرکزی اروپا شده است. این بانک نرخ بهره را در ماه جاری کاهش داد و یک دور جدید فروش سرمایه‌ها را اعلام کرد.کمیسیون اروپا اعلام کرد: مدیران صنعت در ماه سپتامبر در تمام جوامع بسیار بدبینانه عمل کرده‌اند؛ از جمله در زمینه پیش‌بینی تولید و سفارش‌ها.

بخش خدمات که مقاوم‌تر عمل کرده، اطمینان را کمی افزایش داده است؛ ولی این رقم هنوز هم در پایین‌ترین حد خود از اواسط ۲۰۱۵ قرار دارد.در هفته‌های اخیر به خاطر مساله برگزیت، بی‌ثباتی بیشتری به وجود آمده است. نخست‌وزیر اسپانیا در مصاحبه‌ای گفت سناریوی بدون توافق بزرگ‌ترین تهدید برای رشد اقتصادی اسپانیا است.مالک بریتیش ایرویز با اشاره به این مسائل هشدار داد که چالش‌های صنعت خطوط هوایی اروپا و ضعف اقتصاد تا ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد. کریستین لاگارد، رئیس آینده بانک مرکزی اروپا هم در مورد منطقه یورو گفت: «وارد شدن به رکود خط مبنای ما نیست. خط مبنای ما یک رشد متوسط است که به خاطر یک تهدید بزرگ در خطر است. این خطر بزرگ جنگ تجاری و بی‌ثباتی ناشی از آن برای سرمایه‌گذاران است»

در حالی که اروپایی‌ها بیشتر نگران رکود هستند، نرخ تورم در دو کشور بزرگ اروپایی بار دیگر کاهشی شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومکیس، پس از آنکه در ماه ژوئن، تورم فرانسه اندکی از پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود فاصله گرفت و به یک درصد نزدیک شد، در ماه سپتامبر قیمت‌ها بار دیگر به مسیر نزولی بازگشته‌اند؛ به‌گونه‌ای‌که تا پایان ۱۲ماه منتهی به ماه سپتامبر، نرخ تورم فرانسه به ۹/ ۰درصد کاهش پیدا کرده است. متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۶/ ۴درصد بوده است. بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۸/ ۱۸درصدی آوریل ۱۹۵۰ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۷/ ۰درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹بوده است.از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک نیز کاهشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به سپتامبر با کاهش محسوس ۵/ ۰درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸/ ۰درصد رسیده است. این نرخ تورم کمترین تورم ثبت‌شده در این کشور از سال ۲۰۱۵ است. متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۶۴/ ۵درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۸۱/ ۲۲۲ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۱/ ۱۸درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱بوده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند