روند کاهشی قیمت جهانی طلا که از روز پنج‌شنبه آغاز شده بود، در معاملات روز جمعه هم ادامه یافت و به این ترتیب بازار طلا در مسیر ثبت اولین کاهش هفتگی طی پنج هفته اخیر قرار گرفت. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد این فلز گرانبها بالاترین رشد ماهانه از ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون را ثبت کرده است. تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو درباره مسیر قیمت طلای جهانی در روزهای آینده نتایج جالبی به همراه داشته است. براساس این نظرسنجی دو نسخه‌ای که از تحلیلگران باسابقه وال‌استریت و خرده‌فروشان فعال مین‌استریت گردآوری می‌شود؛ درحالی‌که از خوش‌بینی تحلیلگران وال‌استریت در مورد آینده کوتاه‌مدت قیمت طلا کاسته شده، سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به روند روبه‌رشد بازار فلز زرد امیدوار هستند. نگرانی‌ها از آهسته شدن رشد اقتصادی جهان به‌دنبال تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین موجب شد قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه به بالاترین سطح شش سال گذشته برسد. اما در انتها قیمت فلز زرد در ۱۵۲۰ دلار بسته شد و افت هفتگی ۴۲/ ۰ درصدی را پس از چهار هفته صعودی به ثبت رساند. در نظرسنجی این هفته ۱۵ کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کرده‌اند که ۶ نفر معادل ۴۰ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. ۶ نفر دیگر نیز اعلام کردند قیمت طلا در روزهای آتی با کاهش همراه خواهد بود و ۳ نفر معادل ۲۰ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییری نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش در نظرسنجی از خرده‌فروشان مین‌استریت نیز ۱۲۰۳ نفر شرکت کردند که ۷۶۲ نفر معادل ۶۳ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. از سوی دیگر ۲۵۸ نفر معادل ۲۲ درصد اعلام کردند قیمت طلا با کاهش روبه‌رو می‌شود و ۱۸۳ نفر معادل ۱۵ درصد نیز پیش‌بینی کردند قیمت طلا تغییر محسوسی نخواهد داشت.

اونس از قاب تحلیلگران

قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت با کاهش ۴۲/ ۰ درصدی روبه‌رو شده است. برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا تحت تاثیر افت احتمالی شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی با افزایش روبه‌رو خواهد شد. گروهی از تحلیلگران بازار طلا نیز معتقدند که قیمت طلا ممکن است در کوتاه‌مدت با اصلاح روبه‌رو شود ولی در بلندمدت روند قیمت صعودی خواهد بود. به اعتقاد برخی تحلیلگران نیز بهبود اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به اقتصاد جهانی می‌‌تواند موجب کاهش تقاضا و قیمت جهانی طلا شود. در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت در مورد روند صعودی بازار طلا توافق نظر داشتند. چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در لاسال فیوچرز گروپ، اعلام کرد در شرایط فعلی قصد دارد بخشی از سود ناشی از سرمایه‌گذاری روی طلا را از بازار خارج کند. با این حال به گفته او انتظار می‌رود قیمت طلا روند روبه‌رشد خود را حفظ کند. آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی که طی چند هفته گذشته به بازار طلا بدبین بوده است، می‌گوید: در هفته پیش رو بازار طلا با اصلاح قیمت مواجه خواهد شد. با این حال این مساله تغییری در چشم‌انداز صعودی او در مورد بازار طلا ایجاد نمی‌کند.

 

06-01

این مطلب برایم مفید است
46 نفر این پست را پسندیده اند