بازارهای مالی جهانی کاملا تحت‌تاثیر پیام‌هایی قرار دارند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای اخیر در توییتر ارسال کرده است. روز جمعه بازارهای سهام و کالا پس از اینکه چین تعرفه جدید بالاتر روی واردات کالاهای آمریکایی را اعلام کرد، به شدت سقوط کرد.ترامپ در واکنش به حرکت انتقام‌جویانه چین، تعرفه روی کالاهای چینی را ۵ درصد دیگر افزایش داد. با این حال وی این خبر را پس از پایان فعالیت بازارهای مالی در آخر هفته اعلام کرد.

در نشست گروه هفت در فرانسه که در تعطیلات پایان هفته گذشته برگزار شد، ترامپ پیام‌های متضادی را درباره جنگ تجاری ارسال کرد و به‌نظر رسید قصد دارد در تصمیماتش تجدیدنظر کند. اما تیم وی روشن کرد ترامپ افسوس می‌خورد که چرا تعرفه‌ها را بیشتر بالا نبرده است. با این حال اظهارات وی مبنی‌بر اینکه تمایل دارد با چین به توافق برسد و ادعایش درباره درخواست چین برای بازگشت به پای میز مذاکره، تا حدودی معامله‌گران را آرام کرد.بازارهای سهام تحت‌تاثیر این خبر با افزایش آغاز به کار کردند اما مقامات چینی از تماس تلفنی مورد ادعای ترامپ اظهار بی‌اطلاعی کردند. ترامپ گفت: نمی‌خواهم درباره تماس‌ها صحبت کنم. ما تماس‌هایی داشتیم. تماس‌هایی در سطح بالا داشتیم.آنچه در چند ماه گذشته شاهد بوده‌ایم تغییر ناگهانی روند این رویدادها بوده است. استراتژی ناهماهنگ کاخ سفید و نبود فرآیند سیاست‌گذاری رسمی، پیش‌بینی سیر تحول رویدادها را غیرممکن کرده است. اینکه بازارهای مالی در ابتدای هفته تا این حد خوش‌بین بودند، عجیب است.

یک موضوع پرریسک، ضعیف شدن بیشتر ارزش یوآن در برابر دلار است. نرخ برابری یوآن در برابر دلار به ۱۵/ ۷ یوآن کاهش پیدا کرده که پایین‌ترین نرخ در ۱۱ سال گذشته و پیش از بحران مالی جهانی است.  رها کردن روند نزولی ارز حتی برای چین هم بدون خطر نیست و با انبوهی از بدهی که این کشور دارد، یوآن ضعیف‌تر بازپرداخت بدهی را برای شرکت‌های چینی دشوارتر خواهد کرد. اما تاثیر جهانی افت ارزش یوآن شاید اهمیت بیشتری داشته باشد. به‌دلیل جایگاه یوآن به‌عنوان یک ارز جهانی و به‌دلیل بزرگی اندازه اقتصاد چین، ضعیف شدن یوآن در سراسر جهان انعکاس پیدا خواهد کرد. در اوایل اوت که پس از اعلام تعرفه‌های واردات جدید از سوی ترامپ، ارزش یوآن در برابر دلار به سطح کم‌سابقه‌ای کاهش پیدا کرد، بانک‌های مرکزی متعددی سریعا واکنش نشان دادند. هند، نیوزیلند و تایلند نرخ‌های بهره خود را در تلاش برای مقابله با افزایش ارزش ارز خود در برابر یوآن کاهش دادند. یک هفته بعد مکزیک نیز نرخ‌های بهره را کاهش داد. طبق آمار رفینیتیو و نیویورک تایمز، حدود ۳۰ کشور امسال نرخ‌های بهره را کاهش داده‌اند.

براساس گزارش اویل پرایس، اکنون که نرخ برابری یوآن در برابر دلار آمریکا به ۱۵/ ۷ یوآن کاهش پیدا کرده است، ارزهای بازار نوظهور تحت فشار قرار خواهند گرفت. به‌عنوان مثال ارزش لیر ترکیه نسبت به ین ژاپن ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است. جنگ تجاری آمریکا و چین به معنای ادامه نزول ارزش ارزهای بازار نوظهور است. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به بلومبرگ گفت: این رویکرد سرد و گرم به مذاکرات ادامه دارد و سردرگمی زیادی ایجاد کرده است. در این مرحله ناچاریم که فرض بگیریم تعرفه‌ها افزایش پیدا خواهند کرد که خبر خوبی برای رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت نیست.

تحلیلگران کومرس بانک در یادداشتی نوشتند: نیازی به گفتن نیست که نوسان ارزی و ریسک رکود اقتصادی، خبر بدی برای قیمت نفت است. به‌علاوه چین تعرفه‌هایی را اعلام کرده است که واردات نفت خام آمریکا را هدف می‌گیرند. تشدید اختلاف تجاری احتمالا اقتصاد جهانی و به‌تبع آن تقاضا برای نفت را متاثر می‌کند. به هر حال چین یکی از بزرگ‌ترین وارد‌کنندگان نفت خام آمریکا بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند