در بین کشورهای مختلف، بالاترین رشد اقتصادی در بین کشورهای اروپایی در سه ماه دوم سال متعلق به مجارستان با ۱/ ۱‌درصد بوده است و پس از این کشور، رومانی با یک ‌درصد و فنلاند با ۹/ ۰‌درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد فصلی ثبت شده مربوط به انگلیس با منفی ۲/ ۰‌درصد بوده است و پس از این کشور، سوئد با منفی ۱/ ۰‌درصد و ایتالیا با صفر‌درصد قرار دارند. در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد اقتصادی بلژیک ۲/ ۰‌درصد، دانمارک ۸/ ۰‌درصد، اسپانیا ۵/ ۰‌درصد، فرانسه ۲/ ۰‌درصد، هلند ۵/ ۰‌درصد و اتریش ۲/ ۰‌درصد بوده است. مرکز آمار اتحادیه اروپا رشد اقتصاد آمریکا را نیز در سه ماه دوم سال معادل ۵/ ۰‌درصد برآورد کرده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به‌عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است. نرخ رشد اقتصادی هم در سطح منطقه یورو و هم در سطح اتحادیه اروپا در مقایسه با رشد ثبت‌شده مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرده است. با وجود این آخرین آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم یکی از کشورهای مهم اروپایی از محدوده هدف خارج شده است.  بانک مرکزی انگلیس در گزارشی اعلام کرد که متوسط نرخ تورم این کشور در بازه زمانی ۱۲ ماه منتهی به ژوئیه با ۱/ ۰‌درصد افزایش نسبت به ماه ژوئن به ۱/ ۲‌درصد رسیده است که بالاتر از نرخ ۲‌درصدی هدف‌گذاری شده ازسوی این بانک است. این نرخ همچنین ۲/ ۰‌درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده قبلی است. در بین بخش‌های مختلف، رستوران و هتلداری با تورم ۱/ ۳‌درصدی بیشترین تورم سالانه و همچنین بیشترین افزایش ماهانه تا پایان ماه ژوئیه (۷/ ۰‌درصد افزایش نسبت به ژوئن) را داشته است. تورم در بخش خدمات ۷/ ۱‌درصد و لوازم خانگی ۱/ ۱‌درصد اندازه‌گیری شده است. از سوی دیگر تورم آب و برق از ۸/ ۲‌درصد در ماه ژوئن به ۴/ ۲‌درصد در ماه ژوئیه و غذا و نوشیدنی از ۶/ ۱‌درصد به ۴/ ۱‌درصد کاهش پیدا کرده است. هسته تورمی که تغییرات قیمتی گروه انرژی و غذایی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژوئیه به ۹/ ۱‌درصد رسید که بالاترین نرخ ثبت شده در طول شش ماه اخیر محسوب می‌شود. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ۱/ ۰‌درصد اندازه‌گیری شده است.

متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۷/ ۲‌درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۵/ ۸‌درصدی آوریل ۱۹۹۱ و کمترین تورم ثبت‌شده نیز مربوط به تورم منفی ۱/ ۰‌درصدی آوریل ۲۰۱۵ بوده است. نرخ تورم انگلیس در نوامبر ۲۰۱۷ با رسیدن به ۱/ ۳‌درصد، رکورد زد اما از آن زمان تاکنون روندی نسبتا نزولی را در پیش گرفته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند