ماکری در واکنش به ریزش شدید بازارهای مالی این کشور در یک کنفرانس خبری حاضر شد و ضمن اطمینان دادن به هواداران خود برای پیروزی در دور دوم انتخابات مدعی شد که این ریزش نشان‌دهنده اعتماد نداشتن بازار به رقیب است.در معاملات بورس، شاخص «مارول» بورس بوئنوس آیرس بیش از ۳۰ درصد سقوط کرد. ریزش سنگین بازارهای مالی آرژانتین باعث نگرانی در کشور همسایه یعنی برزیل شده و رئیس‌جمهور برزیل هشدار داد که شکست ماکری می‌تواند باعث ایجاد یک بحران اقتصادی جدی دیگر در آمریکای لاتین شود.آرژانتین از سال ۲۰۱۵ برای نجات اقتصاد  خود از ورطه نابودی دست به دامن صندوق بین‌المللی پول شد. دولت ماکری برای تداوم دریافت کمک از صندوق بین‌المللی پول مجبور به انجام اصلاحات اقتصادی گسترده و اتخاذ سیاست ریاضت اقتصادی شده که همین مساله باعث کاهش چشمگیر محبوبیت آن شده است.نرخ تورم آرژانتین در حال حاضر ۲۲ درصد است که با وجود کاهش محسوس در مقایسه با قبل، هنوز هم یکی از بالاترین نرخ‌های تورم جهان محسوب می‌شود. طبق آمارهای رسمی منتشرشده، اکنون بیش از نیمی از مردم این کشور در فقر زندگی می‌کنند.

  لیر هم ریزش کرد

در آن سوی جهان، در خاورمیانه، ارزش لیر ترکیه نیز نزولی شد. لیر در آخرین دور از معاملات ارزی ۴/ ۱ درصد ریزش کرد.پس از چندین تقویت متوالی، لیر ترکیه یکی از بدترین روزهای امسال خود را سپری کرد و نگرانی از چشم‌انداز بازارهای نوظهور باعث افزایش صف فروش لیر شد.ارزش لیر در برابر دلار درمعاملات صرافی‌های استانبول با کاهش ۴/ ۱ درصدی همراه بود تا به این ترتیب هر دلار به ازای ۵۶/ ۵ لیر مبادله شود. بنابراین لیر از قله چهار ماه اخیر خود که اواخر هفته گذشته به آن رسیده بود عقب نشست.

کالوم پیکرینگ، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک برنبرگ سوئیس گفت: لیر ترکیه در صورت تداوم روند نامطمئن سیاست‌گذاری‌های مالی و پولی در این کشور می‌تواند با تکانه‌های بیشتری مواجه شود. از دید اقتصادی، ترکیه جای مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست هرچند که موقعیت جغرافیایی ممتازی در اتصال آسیا و اروپا به یکدیگر دارد.اقتصاد ترکیه در حال درجا زدن و حتی عقبگرد است؛ چراکه انجام بسیاری از اصلاحات به تعویق افتاده و برخی از دستاوردهایی که زمانی آن را به مکانی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده بود از بین رفته‌اند.اوت سال گذشته لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود رسید و هر دلار به ازای ۲۲/ ۷ لیر مبادله شد. با این حال پس از بهبود مناسبات آنکارا و واشنگتن و برخی اصلاحات ساختاری، ارزش لیر بار دیگر تقویت شد. اکنون فعالان اقتصادی نگرانند که دخالت دولت در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی باعث از دست رفتن دستاوردها شود.طاها آکیول، روزنامه‌نگار اقتصادی ترک نوشت: نگرانی‌ها از فشار دولت به بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره به‌ویژه پس از برکناری رئیس قبلی این بانک افزایش یافته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند