به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از گذشت دو هفته از تصویب لایحه پیشنهادی بانک مرکزی توسط هیات‌دولت و تایید حذف چهار صفر از پول ملی، برنامه مناظره با حضور مجیدرضا حریری و وحید شقاقی‌شهری به‌عنوان مخالف این طرح و محمود بهمنی و طهماسب مظاهری به‌عنوان مدافع طرح ذکرشده روی آنتن رفت. در سوال نظرسنجی این برنامه از بینندگان پرسیده شده بود، نظر کدام گروه درباره آثار حذف چهار صفر را منطقی‌تر می‌دانند که تا انتهای برنامه ۷۸ درصد مردم با مخالفان حذف صفر موافق بودند.

هزینه بالای چاپ اسکناس

محمود بهمنی در این‌باره گفت: واحد پول ریال است و با توجه به تورم امروزه ایجاب می‌کند که فکری داشته باشیم. در سال ۸۶ و ۸۷ به این نتیجه رسیدیم که اصلاح ساختار صورت گیرد، در نتیجه در ۱۰ سال قبل در چک پول‌ها صفر‌ها را حذف کردیم و به مردم آمادگی دادیم. برای ضرب سکه‌های ۵۰۰ تومانی هزینه‌ای بیشتر از ارزش آن می‌شود.  در حالی که همه اینها ذوب شده و به ابزارآلات تبدیل می‌شوند. برای چاپ اسکناس ۵۰۰ تومانی باید ۸۳۰ تومان هزینه کنیم، در نتیجه هزینه‌ها بیشتر شده و اصلا به صرفه نخواهد بود. طهماسب مظاهری نیز درباره کنترل تورم گفت: باید برای کاهش تورم  سیاست‌های دیگری را اعمال کرد، اصلاح سیاست‌های پولی و بودجه‌ای از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد تا با بی‌احتیاطی به کشور تورم بیشتری را اعمال  نکنیم.

صفرها علت نیست

حریری گفت: اگر امروز یک ریال در برابر دلار ارزشی ندارد حاصل سیاست‌گذاری ماست. صفرها علت موضوع نیست. همه اینها اشکال را نمایش می‌دهد. ما موتور اقتصادی‌مان عیب دارد. چه تضمینی وجود دارد که اگر امروز ۴ صفر حذف کردیم، ۱۰ سال بعد ۸ صفر حذف نکنیم؟ به‌جای حذف نشانگر، عیب را از بین ببریم. اما چهار صفر خوب است که جلو چشم مدیران باشد که بگویند چگونه عمل کردیم که خودمان نمی‌توانیم بگوییم اقتصادمان دچار چه وضعیتی است. امروزه نیز اکثر مبادلات با کارت‌های شتاب صورت می‌گیرد و سکه‌ها و اسکناس‌ها به مرور از بین می‌رود.

حذف صفر فوریت دارد؟

شقاقی گفت: در این یک‌سال ثبات اقتصادی نسبتا ایجاد شده است، اما باید بتوانیم در این شرایط حساس دو مولفه فوریت و اهمیت را بررسی کنیم. همه موافق حذف صفرها هستند، ساختارها باید تغییر کند، سیاست‌های اقتصادی و یارانه‌ای تغییر کند اما حذف چهار صفر نه فوریت دارد و نه اهمیت. در این شرایط وقت پاسخگویی به این سوال وجود ندارد، زیرا هنوز ریشه‌های تورم حذف نشده و ثبات اقتصادی به‌طور کامل حاکم نشده است. حریری نیز که هم‌نظر با شقاقی بود، تاکید کرد: بعد از یکی دو دهه بانک مرکزی اعتبار جدیدی پیدا کرده است، با طرح این موضوع اعتبار بانک از بین می‌رود، به‌دلیل اینکه در ۱۰ اولویت اول سیاست‌ها حذف صفر‌ها نیست، اولویت با شفافیت و جلوگیری از نرخ بهره بانک‌ها و تورم و کسری بودجه‌هاست.

او ادامه داد: اما پیام ما چیست؟ پیام سیاسی است و اقتصادی نیست چون با این کار قرار است نشان دهیم همه‌چیز تحت‌کنترل است، در حالی که اگر این موضوع شکست بخورد نتیجه عکس خواهد داشت و فشار ناشی از تحریم‌ها دوباره برمی‌گردد. در حال‌حاضر نیز در شرایطی هستیم که طاقت ۲ یا ۳ درصد تورم بیشتر را نداریم. مظاهری نیز در این‌باره توضیح داد: مساله حذف چهار صفر اهمیت دارد، اما فوریت ندارد، دولت نیز نمی‌تواند چندین کار را با هم انجام دهد؛ بنابراین باید بتواند به کنترل تورم بپردازد تا در مسائل مدیریتی و در بحث بودجه‌ای نیز به مشکل برنخوریم. در این حین دولت باید بتواند دو کار مهم دیگر را نیز انجام دهد :۱. اصلاح سیاست‌ها ۲. تدارکات مربوط به اصلاحات را فراهم کند.

مظاهری ادامه داد: در زمان ریاست خود در بانک مرکزی، برای جلوگیری از رشد نقدینگی، چاپخانه بانک مرکزی را سه قفله کردیم تا از سیاست آن زمان دولت که افزایش انتشار پول و ایجاد نقدینگی بود جلوگیری کنیم و ایران‌چک‌ها را جایگزین کردیم. بهمنی در ادامه بحث گفت: بپذیریم که واحد پولی نداریم، اگر برای اصلاحات دیر شروع کرده‌ایم، قرار نیست بقیه کارها را تعطیل کنیم. اصل تورم نیز به نقدینگی برمی‌گردد. شقاقی نیز در تایید حرف‌های بهمنی افزود: بپذیریم توان مدیریتی نمی‌تواند چند طرح را پیش ببرد، وقتی هزینه‌ها با فایده‌ها مقایسه می‌شود هزینه‌ها بیشتر بوده که انتظارات تورم را تشدید خواهد کرد؛ زیرا هنوز ریشه‌های تورم را حل نکرده‌ایم. اگر این مشکلات حل نشود بازهم تورم خواهیم داشت.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند