به گزارش «ایسنا» چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران به «هندوستان ایران» معروف است. همان‌قدر که گوادر در پاکستان برای چین مهم است، چابهار ایران برای هند اهمیت دارد. چشم‌انداز پیش‌روی بندر چابهار، تخلیه و بارگیری ۸۵ میلیون تن کالا است، البته امروز تنها ۵/ ۸ میلیون تن کالا  از طریق آن تجارت می‌شود که با افق در نظر گرفته شده، فاصله بسیاری دارد. بر اساس آمارها، میزان بارگیری و تخلیه کالا در بندر چابهار در یک سال اخیر حدود ۵۰ درصد افزایش یافته اما قطعا روند کنونی باید سرعت داده شود.چابهار می‌تواند جمعیت ۸۰۰ میلیونی آسیای میانه را با جمعیت دو میلیارد نفری حوزه اقیانوس هند پیوند دهد.در سوی دیگر، چین در گوادر پاکستان سرمایه‌گذاری کرده اما نیم‌نگاهی نیز به چابهار دارد. کریدور اقتصادی چین - پاکستان منطقه سین‌کیانگ در غرب چین را به بندر گوادر در جنوب پاکستان متصل کرده و در این مسیر از ایالت محروم بلوچستان و لاهور عبور خواهد کرد. این ارتباط جاده‌ای ضمن آنکه به توسعه پاکستان کمک می‌کند، یک گذرگاه حیاتی برای صادرات چین به خاورمیانه و اروپا خواهد بود.

هند می‌خواهد راه دریایی خود را به بندر چابهار تقویت کند و اخیرا مذاکراتی در خصوص تامین فاینانس ۱۵۰ میلیون دلاری انجام داده است. در روزهای اخیر سفیر هندوستان در ایران، جلسه‌ای با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی داشت. به گفته سفیر هند، تصمیم و همکاری هند با ایران در خصوص بندر چابهار بسیار جدی است و برای تامین مالی تجهیزات مورد قرارداد در حال رایزنی با بانک‌های فی‌مابین است.گدام دارمندرا در روزهای اخیر، جلسه‌ای نیز با مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان داشت. سفیر هند از سفر قریب‌الوقوع گروهی از وزارت کشتیرانی هند برای شرکت در جلسه همکاری‌های دریایی ایران و هند به تهران خبر  داد.دارمندرا اظهار کرد: به‌عنوان سفیر هندوستان می‌گویم که روابط بین ایران و هند بسیار عمیق و جدی است و ما علاقه زیادی برای ادامه فعالیت در بندر چابهار داریم، ما به تعهداتمان پایبند هستیم و برای ادامه همکاری و پیشرفت قرارداد تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم.

  لزوم همکاری شرکت IPGL برای جذب بار سایر کشورها

در این نشست همچنین مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تمامی موارد و جزئیات قرارداد فی‌مابین ایران، هند و افغانستان باید توسط تیم کارشناسی با سطوح پایین‌تر تنظیم، ارزیابی و برای تهیه سند جامع به مسوولان بالادستی ارسال شود.بهروز آقایی با تاکید بر اینکه بازاریابی اپراتور هندی درخصوص تامین و انتقال بار و کالا از طریق بندر چابهار باید در اولویت برنامه‌ها باشد، افزود: در حال حاضر باید از همه توان برای انتقال کالاهای صادراتی و ترانزیتی هندوستان از طریق بندر چابهار استفاده شود.به گفته وی، با بازاریابی‌های انجام شده توسط تیم اقتصادی بندر چابهار شاهد رونق ترافیک کالا در بزرگ‌ترین بندر اقیانوسی کشور هستیم.مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شفافیت در گفتار و رفتار موجب تسریع و تسهیل در اجرایی‌سازی بندهای قراردادی می‌شود، اظهار کرد: شرکت IPGL نباید بازاریابی‌های خود را محدود به هندوستان کند، بلکه باید نسبت به جذب و انتقال بار سایر کشورها به‌خصوص کشورهای محصور در خشکی نیز اقدام‌های لازم را انجام دهد.

تفاهم‌نامه‌ای موسوم به «چابهار» سوم خردادماه سال ۱۳۹۵ بین سه کشور ایران، هند و افغانستان به امضا رسید و در حال حاضر عملیاتی است.چینی‌ها و افغان‌ها برای سرمایه‌گذاری در چابهار با هند رقابت می‌کنند. در ماه‌های اخیر مسوولان چینی برای سرمایه‌گذاری در چابهار اعلام آمادگی کرده‌اند و سفرهایی نیز به ایران داشته‌اند. چشم بادامی‌ها به توسعه بندر، منطقه آزاد، پتروشیمی و دیگر صنایع چابهار فکر می‌کنند.بنابراین گزارش، راهکار و کلید تسریع در توسعه بندر چابهار، ایجاد زمینه  و مشوق‌های قانونی برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی است، از این رو دولت باید با اتکا به برنامه ششم توسعه نسبت به جذب سرمایه‌گذار اقدام کند.

این مطلب برایم مفید است