به گزارش «ایسنا» به نقل از راشا تودی، در شرایطی که طلا در بازارهای جهانی به یکی از بالاترین سطوح خود در طول ۶ سال اخیر رسیده است و هر اونس طلا در محدوده ۱۴۰۰ دلار قرار دارد، شمار کشورهایی که با پشت کردن به دلار در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند نیز رو به افزایش است و تداوم این روند زنگ هشداری برای سلطه دلار خواهد بود.

طبق اعلام شورای جهانی طلا، از ماه دسامبر تاکنون چین بیش از ۷۰ تن طلا خریداری و به ذخایر خود افزوده است تا به این ترتیب حجم ذخایر طلای این کشور در بالاترین سطح دو سال اخیر خود قرار گیرد. این اقدام چین از آنجا حائز اهمیت است که این کشور در جنگ تجاری وسیعی با آمریکا قرار دارد و از سوی دیگر در حال فروش گسترده اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز است به‌گونه‌ای‌که طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، حجم اوراق دلاری در اختیار این کشور تا پایان ماه مارس به ۱/ ۱۲ تریلیون دلار کاهش یافته است.

در ۱۲ ماه اخیر چین حدود ۲/ ۶۷ میلیارد دلار از اوراق در اختیار خود را واگذار کرده است تا دارایی‌های این کشور در این قسمت با کاهش ۶/ ۵ درصدی همراه شود. چین در حال حاضر ۷ درصد کل اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا را در اختیار دارد.

البته چین تنها کشوری نیست که در حال تبدیل گسترده دارایی‌های دلاری خود به طلا است. بانک مرکزی روسیه که اکنون به بزرگ‌ترین خریدار طلا در جهان تبدیل شده است در پنج ماهه نخست امسال ۷۸ تن طلا به ذخایر فلز گرانبهای خود افزوده است. در‌حال‌حاضر بانک‌های مرکزی جهان ۴/ ۶۵۱ تن طلا در اختیار دارند که در مقایسه با سال گذشته بیش از ۷۴ درصد افزایش یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است