به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، نافیس آلام، استاد اقتصاد در دانشکده کسب‌و‌کار هنلی انگلیس گفت: در حالی‌که آینده جهان تبدیل شدن به جامعه بدون پرداخت است، اما ممکن است که چندین دهه طول بکشد تا از شر پول کاغذی رهایی پیدا کنیم.

وی افزود: یقینا جهان به سمت دور شدن از پول نقد فیزیکی به‌دلیل افزایش استفاده از کیف‌های پول الکترونیکی، اپل پی و سامسونگ پی حرکت می‌کند، پرداخت‌های بدون استفاده از پول نقد کاغذی می‌توانند راحتی، کارآمدی و امنیت را به‌دنبال داشته باشند.

آلام گفت: بزرگ‌ترین مزیت جامعه بدون پرداخت برای رگولاتورها که تراکنش‌های روزانه را ثبت می‌کنند، می‌تواند دشوار کردن شرایط برای قانون‌شکنی به‌منظور فرار مالیاتی، پولشویی و بازارهای سیاه باشد. وی تصریح کرد: چاپ اسکناس برای بانک‌های مرکزی هزینه سنگینی را به دوش دولت‌ها تحمیل می‌کند که معادل ۵/ ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی آنها است. تبدیل شدن به اقتصاد بدون پرداخت می‌تواند مانند شمشیر دولبه برای هر کشوری باشد. فعالیت‌های غیرقانونی از قبیل پولشویی، کلاهبرداری را که با پول کاغذی انجام می‌گیردند، کنترل می‌کند و حریم خصوصی استفاده شخصی را کاهش می‌دهد. هر تراکنش می‌تواند ثبت و توسط دولت رصد شود و جامعه را از حالت لیبرالی به کمونیستی شبیه کند.

البته «استیو ورثینگتون» استاد دانشگاه فناوری در سوئن بورن معتقد است که رفتن به جامعه بدون پرداخت امری غیرقابل‌تحقق است به‌دلیل اینکه پول کاغذی هر جایی قابل‌قبول، ناشناس و قانونی است. این کارشناس بر این باور است که رفتن به سمت جامعه بدون پرداخت یعنی قرار گرفتن در جامعه‌ای با کنترل و نظارت بالا است.