به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌الله صیدی در نخستین نشست تخصصی پی‌جویی موثر و کارآمد جرائم سایبری در حوزه بانکداری الکترونیک که با حضور فرمانده انتظامی تهران بزرگ، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور، مسوولان امنیتی پلیس فتا، مدیران عامل بانک‌ها و کارشناسان امنیت اطلاعات بانک‌ها و متخصصان این حوزه برگزار شد، همکاری بانک‌ها با پلیس امنیت سایبری را در خنثی‌سازی جرائم و تهدیدات بانکداری الکترونیکی بسیار با اهمیت دانست و گفت: امروز پلیس  کشور  نیرویی‌ توانمند  در خنثی‌سازی بخش مهمی از جرائم سایبری و امنیتی است.

وی افزود: بانک‌ها اقدامات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی مختلفی را با همکاری نهادهای مختلف امنیتی کشور انجام داده‌اند که در همین راستا بانک‌ها از خرداد سال آینده رمز یکبار مصرف را اجرایی خواهند کرد که این اقدام سه ماه زودتر در بانک صادرات ایران عملیاتی خواهد شد. مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: بانکداری الکترونیک ریسک عملیاتی بانک‌ها را بیشتر کرده و از این رو تامین امنیت نظام پرداخت به عنوان بخش بزرگی از کارکردهای نظام بانکی، بسیار مهم و ضروری است.

صیدی با بیان نقش بانکداری الکترونیک در تبادلات مالی و ریسک‌های احتمالی این‌گونه عملیات‌ها افزود: امروزه متناسب با پیشرفت‌های نوین تراکنش‌های الکترونیک، امکان سوءاستفاده از این بسترها نیز زیاد شده است که برای ارتقای امنیت تراکنش‌ها و جلوگیری از خطرات احتمالی، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی و آگاهی به جامعه می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند.  در این مراسم همچنین، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه ٦٠ درصد جرائم فضای مجازی مربوط به مسائل مالی است، گفت: ٤٠ درصد برداشت‌های غیر قانونی و ٢٠ درصد کلاهبرداری‌های مالی کشور در فضای مجازی صورت می‌گیرد. رحیمی با بیان اینکه با تشکیل پلیس فتا در سال‌های اخیر، این نیرو در مدت زمان کوتاهی، اشراف و اقتدار کاملی بر حوزه سایبری یافته است، گفت: یکی از مهم‌ترین جرائم که در صدر قرار گرفته موضوع جرائم اقتصادی است. وی افزود: در بخش بانکداری الکترونیک پلیس تلاش دارد تا با همکاری بانک‌ها اقدامات بسیار ارزشمندی را رقم بزند.

همچنین در این نشست، جواد جاویدنیا، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور با بیان اینکه هر بانکی بتواند امنیت مبادلات الکترونیک را بیش از سایر بانک‌ها فراهم کند، در فضای رقابت در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت، گفت: باید به سمت ارتقای امنیت در مبادلات پیش برویم. وی افزود: نیاز مردم به فضای مجازی هر روز بیشتر می‌شود و باید به پیشگیری و اصلاح زمینه‌های وقوع جرم نیز توجه شود.در بخش دیگری از این مراسم لوح تقدیرِ فرمانده انتظامی تهران بزرگ، به‌دلیل همکاری و تعاملات سازنده و بی‌وقفه در عرصه بانکداری الکترونیک و برقراری امنیت عملیات بانکی بر این بستر، به مونا ونکی، رئیس اداره کل حفاظت فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران اهدا شد.