عباس اشرف‌نژاد، نایب‌رئیس هیات‌مدیره این بانک در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به اقدامات بانک تجارت در حمایت از کالای ایرانی بر عزم این بانک برای رونق‌بخشی به تولید کالای ایرانی و همکاری مستمر با کارآفرینان در جهت اقتصاد مقاومتی تاکید کرد. وی افزود: سیاست بانک تجارت همسو با تحقق اهداف کلان اقتصادی کشور و اشتغال اقشار مختلف جامعه است. این بانک به‌منظور حمایت از واحد‌ها و بنگاه‌هایی که دچار بحران شده‌اند نسبت به اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به این واحدها و طرح‌های نیمه تمام اقدام کرده است. طی ۹ماه سال ۹۷ بانک تجارت معادل ۱۸۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات در راستای حمایت از تولید و اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی، حوزه مسوولیت‌های اجتماعی و حمایت از کالای ایرانی پرداخت کرده که ۵۰ درصد تسهیلات پرداختی به بخش تولید و سرمایه درگردش این واحد‌ها اختصاص یافته است.

اشرف‌نژاد در تشریح سیاست‌های بانک تجارت در حمایت از تولید داخلی یادآور شد: اعطای تسهیلات برای صادرات کالای ایرانی، اعطای تسهیلات برای خرید کالاهای واسطه‌ای که منجر به تولید کالای نهایی شود، اعطای تسهیلات برای ورود مواد اولیه، اعطای تسهیلات خرد برای خرید کالای ایرانی و اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان از محل قرارداد با صندوق توسعه ملی از جمله سیاست‌های بانک در این زمینه است.

نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک تجارت یادآور شد: به‌دلیل محدودیت منابع ریالی، استفاده از ابزارهای جایگزین نظیر LC داخلی مدنظر بانک برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی بوده و در این زمینه طی ۹ماه امسال حدود ۶۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال LC داخلی از سوی بانک تجارت گشایش شده که ۱۱۲ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. بانک تجارت در این بخش بالاترین سهم را در سیستم بانکی به خود اختصاص داده است. اشرف‌نژاد افزود: بانک تجارت به‌منظور رونق بخشیدن به خودروسازی کشور در هشت ماه امسال بیش از چهار هزار و ۴۷۵ میلیارد ریال تسهیلات به خریداران خودروی ساخت ایران پرداخت کرده و همچنین به‌منظور نوسازی تاکسی‌های فرسوده و ایجاد رفاه برای شهروندان و کاهش آلودگی هوا در این مدت نزدیک به ۸۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. در هشت ماه امسال همچنین بالغ بر ۲۱هزار و ۹۶ نفر از هموطنان برای خرید کالای ایرانی در مجموع ۲هزار و ۴۰۵ میلیارد ریال از بانک تجارت تسهیلات گرفته‌اند. نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک تجارت همچنین با اشاره به عملکرد این بانک در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تامین جهیزیه گفت: بانک تجارت به‌منظور کمک به ازدواج جوانان و خرید جهیزیه ایرانی، در هشت ماه سال‌جاری حدود ۱۱ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به ۷۱هزار و ۷۸۰ نفر متقاضی پرداخت کرده است. این رقم در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۶ نیز نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد ریال برای حدود ۱۴۳ هزار زوج جوان بوده است.