به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مصطفی نقی پور یادآور شد: کشورهای قدرتمند جهان با شتاب سرمایه‌گذاری بر فناوری بلاک‌چین را آغاز کرده‌اند و برخی سرویس‌های خود را در حال حاضر در این بستر به‌صورت بین‌المللی عرضه می‌کنند. ایران نیز باید حرکت در این مسیر را با سرعت بیشتری دنبال کند تا بتواند جایگاهی در این بخش کسب کند و محصولاتی را در این بستر حداقل در حوزه خاورمیانه به کشورهای اطراف ارائه دهد. وی درخصوص استانداردهای دفتر کل توزیع‌شده در اجرای بلاک‌چین، افزود: استانداردهای بلاک‌چین مستقل از استانداردهایی که در تولید و کنترل نرم‌افزار در بحث امنیت استفاده می‌شود، نیست و چارچوب مستقلی ندارد. وی اظهار کرد: البته برای برخی ارزهای رمزنگاری‌شده، دستورالعمل‌هایی منتشر می‌شود که براساس آن توسعه‌دهندگان بتوانند فعالیت خود را انجام دهند. اما چیزی به‌عنوان استاندارد در بستر بلاک‌چین وجود ندارد. نقی پور تصریح کرد: بلاک‌چین نوعی فناوری است. ازاین‌رو رگولاتور نمی‌تواند برای آن استاندارد تعیین کند و تنها با رگولاسیون می‌تواند شرایطی برای کاربردهای این فناوری تعیین کند. مثلا شرط اخذ مجوز از بورس برای افرادی که در تامین مالی جمعی و بورس فعالیت دارند، تعیین و آنها را ملزم به رعایت قوانینی خاص می‌کند. مدیر کافه بلاک‌چین افزود: گزارش تراکنش‌های مشکوک برای مبارزه با پولشویی یکی از این قوانین است که باید در این حوزه رعایت شود.

بهبود خدمات بانکی با فناوری بلاک‌چین

نقی پور با تاکید بر اینکه بلاک‌چین نقش مؤثری در بهبود خدمات بانکی دارد، اظهار کرد: ایجاد شفافیت، افزایش امنیت، حفاظت از حریم خصوصی کاربران، کاهش هزینه‌های مرتبط با بانکداری و پرداخت به همراه افزایش کارآیی از مزیت‌های عمده این فناوری است.

بلاک‌چین راهکاری برای تضمین مضاعف امنیت اطلاعات است

وی یادآور شد: راهکارهای بلاک‌چین می‌تواند تضمین مضاعفی برای تامین امنیت اطلاعات مشتریان، حفظ تراکنش‌های مشتریان ویژه بانک‌ها باشد. بانک‌های عربستان و بحرین برای مشتریان ویژه خود و در تراکنش با ارقام بالا از بستر بلاک‌چین بهره می‌بردند تا نگرانی‌ها درخصوص هک و خطر دستکاری‌ها کاهش یابد.

نقی‌پور افزود: یکی دیگر از مزیت‌های بلاک‌چین جلوگیری از تقلب و هک در حوزه اعتبار اسنادی و گشایش ال‌سی است.

مدیر کافه بلاک‌چین بارد این ادعا که بلاک‌چین در تمام زمینه‌ها کاربرد دارد، گفت: به عقیده من باید نیازها در این حوزه را بررسی و صورت‌مساله‌هایی که در حال حاضر با راهکار بلاک‌چین می‌تواند حل شود را تعیین کرد. وی اعلام کرد: در بخش‌هایی که تقلب و هک اتفاق می‌افتد یا محرمانگی اطلاعات اهمیت دارد، بهره‌گیری از بستر بلاک‌چین راه گشا است و بانک‌های متعددی به سمت بهره‌گیری از این فناوری حرکت کرده‌اند. در حوزه تامین مالی تجاری بانک‌های بزرگ دنیا سرویس‌های خود را در بستر بلاک‌چین به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرده و در حال تست آن هستند.