به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، مکسیم اورشکیم، وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: از آنجایی که روسیه و اتحادیه اروپا هیچ‌کدام مبتنی‌بر دلار نیستند، برای هر دو مفید است که در تجارت انرژی از یورو استفاده کنند . وی عقیده دارد روابط اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا در حال حاضر یک «رنسانس» را تجربه می‌کند. وی افزود: به‌رغم تمام شایعه‌های سیاسی، تعداد پروژه‌های دوجانبه رو به افزایش است. در همین حین مسکو کاملا از اتحادیه اروپا برای استفاده از دلار در میادین بین‌المللی مخصوصا در بخش انرژی دفاع می‌کند.

اورشکیم گفت: «اگر به روابط روسیه با اتحادیه اروپا نگاه کنید، همکاری و حمایت را از جانب روسیه در طرح فعلی افزایش نقش یورو می‌بینید. این طرح به‌تازگی توسط کمیسیون اروپا معرفی شده است.» کمیسیون اروپا در ۵ دسامبر این پیشنهاد را برای تقویت ارز اتحادیه اروپا و تلاش برای به چالش کشیدن سلطه دلار منتشر کرد. وزیر توسعه اقتصادی روسیه تاکید کرد در حالی که سهم دلار در معامله‌ها برای روسیه کاهش می‌یابد، ادامه معامله با شرکای اروپایی با دلار بی‌معناست، چون هم مسکو و  هم اتحادیه اروپا از دلار به‌عنوان یک ارز داخلی استفاده نمی‌کنند. اورشکیم اظهار کرد: «روسیه کشور دلار نیست‌. اروپا هم مبتنی‌بر دلار نیست. ولی به دلایلی منابع انرژی را با دلار معامله می‌کنیم. من اعتقاد دارم باید در مورد تغییر ارز معامله هایمان فکر کنیم. یورو ارز معمول‌تری برای روس‌ها و اروپایی‌ها است.»

وی همچنین اشاره کرد که روابط تجاری بین روسیه و اروپا طی دو سال گذشته شاهد رشد دو رقمی بوده است؛  ۲۳ درصد در ۲۰۱۷ و ۲۱ درصد در ۲۰۱۸. در همین زمان مسکو و شرکای اروپایی‌اش درگیر چند پروژه عظیم نیز هستند مثل ساخت رآکتورهای اتمی جدید در مجارستان و فنلاند و خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۲ .