به گزارش «ایسنا» پس از آنکه آمار و گزارش‌هایی منتشر شد که نشان داد رشد مشاغل در آمریکا در ماه نوامبر کندتر شده و افزایش ماهانه دستمزدها هم کمتر از حد انتظار بوده است که این امر حاکی از کاهش فعالیت‌های اقتصادی در این کشور است، گمانه‌زنی‌هایی در مورد دفعات کمتر افزایش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو در سال ۲۰۱۹ میلادی به‌وجود آمد.گزارش اداره کار ایالات‌متحده آمریکا در حالی منتشر شد که دلار در معاملات بازارهای آسیایی روز دوشنبه با ۵/ ۰ درصد کاهش در برابر یورو و ین ژاپن روبه‌رو شد.

یوآن چین تحت‌تاثیر روند کاهشی تراز تجاری در این کشور و آمار تورم در هفته گذشته به شدت کاهش یافت، پوند انگلیس نیز تحت‌تاثیر احتمال مخالفت پارلمان این کشور در روز سه‌شنبه با پیش‌نویس توافق برگزیت که ازسوی ترزا می ارائه خواهد شد، به پایین‌ترین سطح در ۱۱ هفته گذشته سقوط کرد.بسیاری از سرمایه‌گذاران درخصوص احتمال افزایش تنش‌های سیاسی و تجاری میان چین و ایالات‌متحده آمریکا و تبعات منفی آن بر اقتصاد آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

با اینکه در نشست گروه ۲۰ موسوم به G۲۰ دونالدترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا با شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین به یک توافق موقت و آتش‌بس ۹۰ روزه برای جنگ تجاری و قانون افزایش تعرفه‌های گمرکی میان این دو کشور دست یافتند و بسیاری از تحلیلگران نیز به بعد از آن به پایان این جنگ تجاری امیدوار شدند، اما پس از دستگیری و بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت چینی هوآوی در کانادا و تحویل وی به مقامات امنیتی آمریکا، بار دیگر امیدها ناامید شده و تاثیرات منفی آن در بازارهای جهانی ارز مشهود شد. در این توافق ۹۰ روزه قرار شد که ترامپ دستور اجرای قانون افزایش تعرفه‌های گمرکی از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد را به مدت سه ماه عقب بیندازد و در عوض، چین نیز متعهد شد کالاهای آمریکایی به‌خصوص محصولات کشاورزی بیشتری را از این کشور وارد و خریداری کند.کاهش ارزش دلار آمریکا در حالی است که یورو با وجود اعتراضات مردمی گسترده در اروپا به‌خصوص در شهر پاریس فرانسه با ۵/ ۰ درصد افزایش به ۱.۱۴۳ دلار رسیده است.همچنین روز گذشته، بورس‌های جهان تحت‌تاثیر انتشار گزارش‌های مالی از سوی آمریکا، با نوسان مواجه شدند.

به گزارش ایبِنا، آمارهای معاملاتی در بازارهای سهام در روز جاری نشان می‌دهد که بورس‌های اروپا با نوسان همراه شدند؛ به‌طوری‌که افت ۷/ ۰ درصدی شاخص فوتسی لندن و کاهش ۱/ ۱ درصدی شاخص داکس آلمان در حالی به ثبت رسید که کک فرانسه نیز یک درصد افت را به ثبت رساند.این در حالی است که انتشار گزارش‌‌های بازار کار آمریکا و نتایج ضعیف‌ آمار اقتصادی، دلار این کشور را در برابر ارزهای مطرح جهان به شدت تضعیف کرد. براساس این گزارش، ارقام مربوط به دستمزد ساعتی و تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه نوامبر بسیار ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بود و همین امر منجر به کاهش قیمت دلار آمریکا تا معاملات امروز در بازار ارز جهانی شد. اما در بریتانیا، با توجه به مخالفت برخی احزاب با طرح برگزیت و اختلاف‌نظر در درون حزب حاکم، احتمال عدم تصویب طرح ترزا می‌در پارلمان وجود دارد.

 افت بورس‌های آسیایی

این گزارش می‌افزاید: در بازارهای آسیایی نیز روند کاهشی شاخص‌ها به چشم می‌خورد و شانگهای چین با کاهش ۶/ ۰ درصدی رو‌به‌رو شد. اس اند پی استرالیا ۲/ ۲ درصد منفی شد و شاخص اصلی بورس کره جنوبی نیز روند نزولی یک درصدی را تجربه کرد.در ژاپن، شاخص نیکی افت ۱/ ۲ درصدی داشت در حالی که آمارهای این کشور نیز نشان‌دهنده این است که در چهار ماه سوم اوضاع اقتصادی در این کشور نسبت به چهارسال گذشته وخیم تر بوده است.