احتمال وقوع بحران ۵ درصد بیشتر شد

حدود ۳۵ درصد تحلیلگران شرکت‌کننده در این نظرسنجی پیش‌بینی کردند احتمال وقوع رکود اقتصادی در آمریکا تا دو سال آینده وجود دارد. سهم پیش‌بینی کنندگان خطر رکود نسبت به نظرسنجی قبلی رویترز که با نرخ ۳۰ درصدی ریسک رکود را اعلام کرده بودند، افزایش یافته است. همچنین احتمال وقوع رکود اقتصادی در ایالات متحده تا ۱۲ ماه آینده نیز حدود ۱۵ درصد اعلام شده است. در حالی که بسیاری از اقتصادهای توسعه‌یافته با کاهش روند رشد اقتصادی روبه‌رو شده‌اند، اما رشد اقتصادی آمریکا همچنان مستحکم است. قانون کاهش مالیات‌های دونالد ترامپ موجب شده رشد اقتصادی آمریکا ظرف ماه‌های اخیر روند افزایشی خود را داشته باشد و همزمان نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطح در ۴۹ سال اخیر خود ثبت شود.

ریشه‌های ریسک رکود

البته تحلیلگران اقتصادی نسبت به خطر تقویت شاخص دلار، تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، همچنین نگرانی نسبت به سیاست‌های حمایتی کاخ سفید که در حال سرایت به سایر کشورها است هشدار جدی داده‌اند. این احتمال وجود دارد که تاثیر مثبت سیاست‌های محرک مالی کاخ سفید از جمله قانون مالیاتی که وعده نسخه دوم آن نیز داده شده‌ است، همزمان با بودجه‌ریزی ناموزون در بخش زیرساخت‌ها و افزایش سقف هزینه‌کرد دولت فدرال، طی ماه‌های آینده اثرگذاری سابق را نداشته باشد. علاوه بر این کسری حاصل از این اقدامات محرک کاخ سفید خطر رشد کسری بودجه را همزمان با افزایش کسری تجاری و حساب جاری را نیز افزایش داده است. پایان اثر محرک‌های مالی نه تنها سوخت بازار سهامی که در وضعیت ناپایدار قرار دارد را قطع، بلکه شدت صدمات رکود بعدی را تقویت می‌کند و قدرت مقابله نهاد پولی را با این بحران به شدت می‌کاهد. حالا که ترامپ شمشیر را از رو برای جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو بسته است و به مراتب از او نرخ بهره محرک می‌خواهد، فدرال رزرو مسوولیت بزرگی بر دوش دارد تا علاوه بر اجتناب از سیاسی‌زدگی در مسیر درست حرکت کند و قادر به تعدیل بخشی از اثرات ریسک‌آفرین ترامپ نیز باشد. همان‌طور که تحلیلگران در نظرسنجی مسیر نرخ بهره را نزدیک به چشم‌انداز فدرال رزرو انتخاب کرده‌اند.

چشم‌انداز نرخ بهره و رشد اقتصادی

نظرسنجی درخصوص رشد اقتصادی آمریکا در ۳ماهه آخر به ۷/ ۲ درصد خواهد رسید. این رقم در ۳ ماه دوم به ۲/ ۴ درصد و در ۳ ماه سوم به ۵/ ۳ درصد رسیده است. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۹ نیز بین ۲ تا ۵/ ۲ درصد ثبت شود. این رقم بعدا تا اواسط ۲۰۲۰ میلادی ۸/ ۱ درصد کاهش خواهد یافت.