ابعاد ریزش اکتبر

مهم‌ترین بخش‌های شاخص S&P ۵۰۰ با توجه به درصد سهم آنها از جمله تکنولوژی (۲۱ درصد)، سلامت (۱۵ درصد)، مالی (۳/ ۱۳ درصد)، کالاهای غیراساسی مصرف‌کننده (۳/ ۱۰ درصد)، مخابرات و ارتباطات (۱۰ درصد)، صنعت (۷/ ۹ درصد)، انرژی (۶ درصد) و مسکن (۷/ ۲ درصد) هستند. روند عملکرد این بخش‌ها در ماه اکتبر (۲۷ روز اخیر) منفی بوده است. در واقع بالغ‌بر ۹۰ درصد از اجزای تشکیل‌دهنده خروجی شاخص S&P ۵۰۰   بازدهی منفی را در این مدت تجربه کرده‌اند که باعث ورود وال‌استریت به محدوده اصلاح شده است.

تداوم درخشش ذخایر امن

بازارهای جهانی در شرایطی ماه پرتنش اکتبر را سپری می‌کند که طلا به پناهگاه سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. اونس موفق به ثبت چهارمین هفته متوالی افزایشی خود شده و رشد ماهانه نزدیک به ۴ درصدی را به ثبت رسانده است. آخرین روز فعالیت هفتگی بازارهای جهانی نیز روند پناه به ذخایر امن را تایید می‌کند. روز جمعه فلز زرد و شاخص دلار برخلاف سقوط بازارهای جهانی بورس و نفت رویه صعودی ماه اکتبر را حفظ کردند. هرچند رابطه معمول میان دلار و طلا معکوس است، اما برهم‌ریختگی بازارهای جهانی در ماه جاری میلادی رابطه این دو را دچار تغییر کرد. شاخص دلار نیز همسو با اونس نزدیک به ۲۵/ ۱ درصد رشد ماهانه داشته است. البته رابطه جدیدی میان طلا و شاخص جهانی FTSE پدید آمده که از ابتدای ماه ژوئن تاکنون درست برخلاف جهت یکدیگر حرکت کرده‌اند.

بازگشت طلا؟

ادامه نوسانات شدید در بازارهای سهام جهانی و به‌ویژه آمریکا موجب شد قیمت طلا در روزهای گذشته با شیب مثبت خود به‌مرور افزایش چشمگیری را تجربه کند. قیمت طلا در پایان مبادله‌های روز جمعه ۲ دلار رشد کرد. شاخص دلار آمریکا نیز در برابر سبد ارزهای معتبر دیگر افزایشی معادل ۳/ ۰ درصد را تجربه کرد. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت نزدیک به ۶/ ۰ درصد رشد داشت. روند فلز زرد برای چهارمین هفته متوالی است که قیمت اونس را با افزایش به ثبت رسانده است. رشد تقاضا به عنوان محل امن سرمایه‌گذاری برای طلا تاثیر زیادی در افزایش قیمت‌ها داشته است. گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که میزان ذخایر طلا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده است. ورود طلا به ذخایر صندوق SPDR نزدیک به ۲۵۰ هزار اونس بود که نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارد. روند مشابهی در صندوق‌های دیگر نیز به‌چشم می‌خورد که نوسانات شدید بازار سهام دلیل اصلی بروز چنین رفتارهایی محسوب می‌شوند. براساس روند معکوس FTSE جهانی با اونس طلا ظرف چند ماه اخیر، اثرگذاری التهاب بازارهای سهام بر پناه‌گیری سرمایه‌گذارن زیر سقف طلایی صحه می‌گذارد.