به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، علی صالح‌آبادی در گفت‌وگو با اگزیم‌نیوز در این باره می‌گوید: قدرت‌های بزرگ اقتصادی دنیا از جمله آمریکا، چین، روسیه و اتحادیه اروپا با یکدیگر بر سر مسائل مختلفی چون تعرفه‌ها، محدودیت‌های مختلف برای خرید نفت و نیز اعمال تهدیدات گوناگون اقتصادی و تجاری درگیری‌هایی دارند؛ در این میان برنده آن کشوری است که بتواند از فرصت‌های به‌وجود آمده در جریان این تقابل‌ها بهره‌برداری لازم را بکند.وی افزود: اعتماد بیش از حد به دلار، اقتصاد کشورها را در موضع ضعف قرار داده و شرکت‌ها و مجموعه‌های اقتصادی بسیاری از سوی آمریکا تحت فشار قرار دارند؛ بنابراین اجماع بین کشورها برای حذف دلار از چرخه تجاری به مثابه خلاصی از این تنگنا بوده و یک زنگ خطر بزرگ برای آمریکاست.

صالح‌آبادی حجم بدهی خارجی آمریکا را بیش از ۲۰ تریلیون دلار عنوان کرد و گفت: آمریکا یکی از مقروض‌ترین کشورهای دنیاست و در‌صورتی‌که کشورها شروع به کنار گذاشتن دلار از چرخه تجاری خود کنند، قدرت آمریکا از بین خواهد رفت؛ این اتفاق در گرو تصمیم جدی کشورهای دنیا برای کار نکردن با دلار است. صالح‌آبادی اظهار کرد: کشورهای دنیا این امکان را در اختیار دارند که به مرور به جای استفاده از دلار، سبدی از ارزهای کشورهای دیگر را مبنای تجارت خود با یکدیگر قرار دهند. روسیه، ترکیه و چین گام‌های اولیه را برای این منظور برداشته اند؛ چین با داشتن حجم بالایی از واردات و صادرات، به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی نقش مهمی در این جریان ایفا می‌کند. یورو نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید اتکای زیاد به آن را مانند دلار کاهش داد؛ کاهش وابستگی به این ارزها بستر اتفاقات بزرگ و تحولات جدید در اقتصاد دنیا را فراهم می‌کند. وی با تاکید بر استفاده از ارزهای ملی و بهره‌گیری از پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه پولی برای ادامه مراودات تجاری کشورها گفت: بانک‌های مرکزی با مشخص کردن بانک‌های عامل در کشورهای حاضر در پیمان‌های چندجانبه، امکان تهاتر را برای طرفین میسر می‌کنند.

به گفته وی بانک‌های مرکزی با مشخص کردن بانک‌های عامل در کشورهای حاضر در پیمان‌های چند جانبه، امکان تهاتر را برای طرفین میسر می‌کنند؛ در این جریان حجم مبادلات پولی به شدت کاهش می‌یابد؛ ایران و روسیه و چین در چنین پروسه‌ای می‌توانند مبادلات ارزی خود را تسویه کرده و با کمترین دغدغه ناشی از تحریم و تهدید دلاری، به مناسبات تجاری خود ادامه دهند. مدیرعامل اگزیم بانک ایران یادآور شد: با راه‌اندازی مبادلات چندجانبه، نیاز ما به پول کم می‌شود؛ یکی از پیشنهادهای اروپا به ایران نیز به این حوزه اشاره دارد، بناست ایران طلب خود بابت فروش نفت به اروپا را از SPV دریافت کند. در واقع می‌توانیم فرآیند واردات خود از اروپا را بدون جابه‌جایی پول انجام دهیم و نهاد SPV محلی خواهد بود که تهاتر بین ایران و اروپا در آن انجام می‌شود. در واقع بانک مرکزی در قبال فروش نفت از این نهاد طلبکار خواهد شد و این مبلغ برای واردات کالاهای ضروری و مورد نیاز کشور هزینه می‌شود.

صالح‌آبادی عزم اروپا را برای اجرایی کردن این ساختار جدی دانست و گفت: اروپا اعلام آمادگی کرده که تا سه روز قبل از شروع تحریم‌ها این ساز و کار را راه‌اندازی کند؛ اگر این پروسه بدون نقص اجرا شود به نسبت دوره قبل تحریم‌ها، مشکلات کمتری را متحمل خواهیم شد. مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه با اشاره به این نکته که در دور قبل علاوه‌بر تحریم‌های آمریکایی، تحت فشار تحریم‌های شورای امنیت و اتحادیه اروپا نیز بودیم، گفت: اتحادیه اروپا باید نشان دهد که تا چه میزان می‌تواند شرکت‌های بزرگ را برای ادامه فعالیت با ایران قانع کرده و تضمین لازم برای همکاری بی خطر را به این شرکت‌ها بدهد؛ به نظر می‌رسد SPV این ظرفیت را دارد که بخش مهمی از این مشکل را برطرف کند؛ چراکه یک نهاد تماما اروپایی است و هویت و اعتبار کافی را برای این کار دارد.