به گزارش روابط‌عمومی بانک قرض‌الحسنه رسالت، این تفاهم‌نامه با هدف کمک به جامعه دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل، به امضای محمدحسین حسین‌زاده مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت و محمدمهدی طهرانچی سرپرست و محمد عبدالرسول پورعباس معاون دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: براساس این تفاهم‌نامه به دانشجویان این دانشگاه که متقاضی دریافت تسهیلات باشند، تا سقف ۳۰ میلیون تومان، با ۲ درصد کارمزد و با بازپرداخت ۱۰ تا ۴۰ ماهه تسهیلات پرداخت می‌شود تا دغدغه دانشجویان و مشتاقان تحصیل در امر تحصیل و پرداخت شهریه رفع شود.  محمدحسین حسین‌زاده، هویت بانک را قرض‌الحسنه، خرد و اجتماعی عنوان کرد و افزود: هدف ما ارائه خدماتی شرعی، آسان و ارزان است. وی توسعه فرهنگ همیاری اجتماعی، قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی را از مهم‌ترین رسالت‌های این بانک برشمرد و با تاکید بر خرد بودن فعالیت‌های بانک قرض‌الحسنه رسالت افزود: ۹۵ درصد از سپرده‌های این بانک زیر ۱۰ میلیون، چهار درصد زیر ۵۰ میلیون و یک درصد بالای ۵۰میلیون است. حسین‌زاده با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون دو میلیون و ۷۵۰ هزار فقره تسهیلات با میانگین ۱۱ میلیون و کارمزد ۲ درصد پرداخت شده است، اظهار کرد: در این مدت ۳۶ صندوق را ساماندهی و رتبه ۱۱ تراکنش‌های بانکی را از بین ۳۶بانک و موسسه اعتباری به خود اختصاص داده‌ایم. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت به بُعد آسان بودن خدمات برای دانشجویان اشاره و تصریح کرد: در مدل بانکداری اجتماعی دانشجویان فقط یک‌بار برای احراز هویت به بانک مراجعه و تمام خدمات را غیرحضوری دریافت می‌کنند. ضمن اینکه در تمام شعبه‌های دانشگاه درکشور عنصری به نام همیار قرض‌الحسنه انتخاب می‌کنیم که رابط بانک و دانشگاه خواهد بود. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند با مراجعه به اینترنت بانک غیرحضوری حساب افتتاح کنند و کارت بانکی خود را از دانشگاه بگیرند، افزود: پیش نیاز دریافت تسهیلات، عضویت در سامانه اعتبارسنجی مرآت است. شخص با مراجعه به سایت مرآت، مشخصات را وارد می‌کند و دانشجویان چون درآمدی ندارند، می‌توانند مشخصات یکی از اعضای خانواده خود را به‌عنوان بهبود‌دهنده اعتباری وارد کنند تا مشکل وثیقه آنان نیز رفع شود.حسین‌زاده گفت: همچنین دانشجویان می‌توانند درخواست تسهیلات خود را غیرحضوری ثبت کنند و بانکدار اجتماعی بعد از دریافت اطلاعات تا پرداخت وام با متقاضی در ارتباط خواهد بود.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت در تشریح خدمات سامانه اعتبارسنجی مرآت افزود: یک سال از فعالیت این سامانه می‌گذرد و در این مدت ۳۰۰ هزار نفر به عضویت سامانه اعتبارسنجی مرآت درآمده‌اند که از این تعداد به ۹۰ هزار نفر تسهیلات پرداخت شده است. حسین‌زاده گفت: بانک قرض‌الحسنه رسالت در زمینه توسعه کسب‌و‌کارهای خانگی و کارآفرینی نیز اقداماتی انجام داده است تا با حفظ زنجیره ارزش، این کالاها در شهرهای کوچک و روستاها تولید و در شهرهای بزرگ‌تر به فروش برسد. وی افزود: بانک قرض‌الحسنه رسالت در قالب شبکه توسعه اجتماعی رسالت متشکل از انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف، شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت و گروه توسعه کارآفرینی ثمین ماموریت کارآفرینی اجتماعی را برعهده دارند. در ادامه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: قرض‌الحسنه یکی از شعائر الهی است و دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری بانک قرض‌الحسنه رسالت می‌تواند علاوه بر ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به دانشجویان، این سنت الهی را پاس بدارد. محمدمهدی طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن ۴۴۰ واحد، مرکز آموزشی و مدرسه سما در اقصی‌نقاط کشور، می‌تواند به اشتغال دانش‌بنیان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کمک شایانی داشته باشد، افزود: یکی از مدل‌های پیشنهادی برای همکاری با این دانشگاه، بانک قرض‌الحسنه رسالت است.