به گزارش «ایبِنا» به نقل از اسپوتنیک، رزرو بانک هند یا همان بانک مرکزی این کشور در سال مالی گذشته خود که از آوریل ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ بود ۸ تن و ۴۶۰ کیلو طلا خریداری کرد. بانک مرکزی هند در گزارش سالانه خود اعلام کرد که ذخایر طلای این کشور از رقم ۷۷/ ۵۵۷ تن به ۲۳/ ۵۶۶ تن افزایش یافته است. همچنین این مقدار حجم از خرید طلا از سوی بانک مرکزی هند از سال ۲۰۰۹ میلادی بی‌سابقه محسوب می‌شود. هند با پیوستن به کشورهای بریکس از جمله چین و روسیه به‌صورت فعالانه در حال انباشت ذخایر فیزیکی طلا خود به‌عنوان بخشی از دارایی ذخایر ملی است.

هند اقدام به تنوع بخشیدن به ذخایر خود از دلار به طلا کرده تا از این راه اقدام به مدیریت ریسک از قبیل ریسک امنیت سایبر کند. این اقدام هند در راستای جلوگیری از انزوای این کشور در صورت استفاده ابزاری آمریکا از دلار است.

افزون بر این، رئیس بخش تحقیق در «گلد مانی دات کام» عنوان کرد، آمریکا در حال فرستادن پیام به هر کشوری است که برای تجارت فرامرزی خود متکی بر دلار است و این اصلا چیزی نیست که برای آمریکا امن باشد. بنابراین شما نیازمند داشتن یک جایگزین هستید. وی گفت: اقبال کشورها برای تبادلات تجاری خود با ارزهای ملی به دلیل قربانی شدن بر سر تعرفه‌های سرسختانه و تحریم‌های آمریکا روز افزون است. چین یکی از این کشورهاست که مدت هاست به ذخایر طلا روی آورده است. این تحلیلگر گفت: چین به‌طور حتم به یوآن برای تجارت با حداقل کشورهای آسیایی تغییر رویکرد خواهد داد. چین از مدت‌ها قبل در حال انباشت ذخایر طلای خود به‌منظور داشتن فرصت حمایت از ارز ملی خود است.

مکلود گفت: دولت چین بیش از یک‌هزار و ۸۴۲ تن طلا دارد که این رقم به‌صورت رسمی تایید شده است. به گفته وی، پکن از سال ۱۹۸۳ میلادی به بعد درحال متنوع کردن ذخایر خود از دلار به طلا است و در این مدت بیش از ۲۰ هزار تن طلا ذخیره کرده است.  رئیس بخش تحقیق در «گلد مانی دات کام» گفت: اگر چین شروع به پشتیبانی یوآن با ذخایر طلای خود بکند، قادر به از بین بردن دلار آمریکا است.