به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، حق‌وردی قائم‌مقام مدیرعامل بانک تجارت در گفت‌وگویی درباره موضوع فروش املاک مازاد با هدف ایجاد جریان نقدینگی در دارایی‌ها گفت: با توجه به اهمیت افزایش توان پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی، تاکید ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مبنی‌بر واگذاری حداقل ۳۳ درصد املاک بانک و اهمیت بهبود نسبت کفایت سرمایه و ایجاد جریان نقدینگی در دارایی‌های بانک از طریق فروش املاک مازاد و تملیکی در کنار دیگر برنامه‌های جذب و تخصیص منابع به اولویت‌های اصلی بانک تجارت تبدیل شده است. به همین منظور کمیته‌ای با اختیارات ویژه در بانک تجارت تشکیل شده تا روند اجرای برنامه فوق تسریع و تسهیل شود که طبق آمار به‌دست آمده در مجموع عملکرد قابل‌قبولی در این حوزه ثبت شده است.

قائم‌مقام مدیرعامل بانک تجارت افزود: این بانک از سال ۱۳۹۴ علاوه‌بر فرآیند مزایده عمومی، برای تسریع و تسهیل واگذاری املاک مازاد فروش املاک مازاد از طریق یک شرکت جانبی فروش املاک را مدنظر داشته و همزمان مولدسازی واحدهای صنعتی تملیک شده و سپس فروش آنها نیز در برنامه بانک تجارت قرار دارد. حق‌وردی یادآور شد: از سال ۱۳۹۶ امکان فروش املاک تملیکی با نظارت مرکز به استان‌ها تفویض شده و در املاک دارای پتانسیل، روش تهاتر به جای وجه نقد در حال انجام است. موضوع مهم بعدی مبحث رفع موانع فروش املاک بانک است که با توجه به تعداد بسیار زیاد املاک دارای موانع (از جمله وجود متصرف- املاک مشاعی- املاک فاقد مستندات و ...) تاکید و تمرکز بیشتری بر این مهم داریم تا ضمن فراهم شدن شرایط فروش بتوانیم این قبیل املاک بانک را با ارزش واقعی و قابل‌احصا واگذار کنیم.

وی بهینه‌سازی شبکه شعب، کاهش شعب غیرضرور و اصلاح ساختار سازمانی را از دیگر برنامه‌های بانک تجارت عنوان کرد. حق‌وردی در این خصوص با اشاره به گستردگی شعب در سراسر کشور به تشریح برنامه‌های این بانک و لزوم کاهش و بهینه‌سازی شبکه شعب با هدف چابک‌سازی و ارائه خدمات ارزنده به مشتریان پرداخت. وی با تاکید بر اینکه موضوع کاهش شعب، بر اساس الزامات مراجع بالادستی و سیاست‌های داخلی در بانک تجارت صورت می‌گیرد، گفت: در این راستا باتوجه به تعدد شعب بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسه‌های مالی و اعتباری و به‌دلیل حضور و رقابت در بازار فعلی اقداماتی مانند چابک‌سازی، کاهش هزینه‌ها و استفاده بهینه از پتانسیل موجود را به‌عنوان اصلی اساسی سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده‌ایم. طی سال‌های اخیر با توسعه خدمات الکترونیک از جمله پایانه‌های فروشگاهی، خودپردازها، موبایل بانک، اینترنت بانک و ... ، دفعات مراجعه به شعب بانک‌ها کاهش یافته و مشتریان بانک‌ها بیشتر به‌دنبال خدمات الکترونیک و سرویس‌های بر خط هستند. حق‌وردی با بیان اینکه انتظار بحق سهامداران از این بانک کسب سود است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف شاخص‌های مختلفی مطرح شده است که بهینه‌سازی شعب بانک یکی از موارد تاثیرگذار در سوددهی محسوب می‌شود. مواردی همچون کاهش هزینه اداری و پرسنلی و استفاده بهینه از نیروی انسانی را می‌توان از نتایج بهینه‌سازی شبکه شعب دانست.